Rozhovor
Turbulentní doba přináší nejistotu z hlediska cen energií a vede nás k hledání úspor i cenové stability. Jednou z cest je vytvoření vlastního systému kombinujícího výrobu a akumulaci elektrické energie. Zeptali jsme se na tuto problematiku specialisty Ivana Říhy.
Vaše společnost se zabývá instalací chytrých systémů kombinujících výrobu elektrické energie a její uskladňování pro další vlastní spotřebu. Můžete v principu popsat, jak tyto systémy fungují?
Řada lidí má FVE spojeno převážně s panely na střechách, kterých za poslední roky přibyly tisíce. Je to logické, jsou vidět. Ale pokud náš pohled na FVE zúžíme jen na panely, děláme obrovskou chybu. Efektivní FVE je složitý systém, který se musí nakonfigurovat každému zájemci na míru. A v dnešní době by měl mimo kvalitní panely a střídač obsahovat i bateriová úložiště. Naše firma se pohybuje v oblasti inteligentního řízení FVE. Můžete si to představit na krátkém příkladu. Máte autoservis, na střeše instalované panely o výkonu 10 kWp. Pracovní doba je od 7 do 16 h. Tato elektrárna vám dokáže pomáhat snižovat spotřebu mezi 10 a 16 h. Ráno musíte odebírat energii ze sítě a naopak po 16. h energii posíláte „zadarmo“ do sítě nebo máte FVE zcela odpojenou. Pokud systém doplníte o odpovídající bateriové úložiště, nabijete si ho během odpoledne a ráno nemusíte elektřinu kupovat, ale čerpá
Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.
Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele
Máte už předplatné? Přihlásit se.