Energetická soběstačnost dílny (1)

Rozhovor

Vážení čtenáři, téma energetické soběstačnosti, cen energií a jejich úspor razantně nabralo na vážnosti a jen tak nepoleví. Reagujeme na tuto situaci a pro letošní rok jsme pro vás připravili rubriku, ve které budeme hledat informace a řešení, jež by vám mohly a být k užitku. V tomto prvním dílu začínáme rozhovorem s energetickým specialistou a naším spolupracujícím autorem Ivanem Říhou.

Obsah článku
• Jaký je další krok k energetické soběstačnosti?
• Jak lze ušetřit na nákladech za elektrickou energii i bez velké investice?
• Jak ušetřit za spotřebu spotřebičů?
• Jak na úsporu energií s fotovoltaikou?
• Tento rok nově dotace na instalace fotovoltaických elektráren včetně akumulace pro firmy.
• Na koho se obrátit pro konkrétní řešení energetické soběstačnosti?

ZDE najdete všechny díly seriálu: Energetická soběstačnost dílny

Máme tady nový rok a s ním nové výzvy. Jak lze ušetřit na nákladech za elektrickou energii i bez velké investice?

V mnoha případech lze docílit úspory peněz vynaložených na platby za elektrickou energii i bez nutnosti investovat například do FVE s bateriovým úložištěm.

Na začátku každé potenciální úspory je potřeba spolupráce vás, koncových zákazníků. S každým klientem je nutné projít jeho stávající smlouvy s dodavatelem, nastavení plateb, zkontrolovat sjednaný tarif a fyzickou stránku dané provozovny (třeba velikost jističe). Už v tomto bodě řada zákazníků může začít šetřit. Nevhodně zvolený tarif dokáže s fakturou za energie řádně zamávat. A co si budeme nalhávat – kdo z nás se dřív zajímal o podrobnosti na vyúčtování za energie? Kdo studoval ta nepřehledná data z nabídek dodavatelů? Pro inspiraci se můžete podívat na stránky některého z nezávislých dodavatelů energií. Jako alternativa ke stávajícím dodavatelům elektřiny (ale třeba i plynu) může být například společnost bezDodavatele.cz.

Jaký je další krok k energetické soběstačnosti?

nabíjení elektromobilu

Myslím si, že všechny další kroky k úspoře jsou úzce spojeny s pochopením fungování každé jednotlivé provozovny. Pokud v daném odběrném místě není instalována fotovoltaika, musíme se na věc podívat z jiné strany. K fotovoltaice se v souvislosti s tímto tématem ještě vrátím.

Základem pochopení je analýza odběrného místa. Tady se už bez měření neobejdeme. Ale nepředstavujte si hned něco moc složitého. Pro jednoduchost si to můžeme ukázat na principu fungování jednoduché chytré zásuvky za pár korun. Ta dokáže celkem přesně zaznamenávat spotřebu zařízení, které je do ní zapojené. Divili byste se, kolik lidí nemá reálnou představu, co je v jejich domácnosti či firmě největší žrout elektřiny. A nejde jen o ty velké žrouty: Nedávno jsem narazil na zajímavý postřeh. Napadlo vás někdy, kolik stojí jeden watt spotřebované elektrické energie ročně? Dá se to jednoduše spočítat. Představte si zařízení, které spotřebuje každou hodinu 1 watt. Za den toto zařízení spotřebuje 24 wattů. Zdá se vám to málo? Tak počítejme dál… 24 wattů vynásobíme 365 dny v roce. A dostaneme výsledek – 8 760 wattů, tedy 8,76 kWh. No a teď si do této rovnice dosaďte cenu, kterou platíte za 1 kWh (včetně všech poplatků). Pro příklad dejme 7 Kč za 1 kWh. A vyjde nám cena 61,3 Kč za watt ročně. Tušíte, kolik spotřebičů ve vaší provozovně jede zcela zbytečně ve stand-by režimu v době, kdy je nepoužíváte? A máte představu o jejich spotřebě v tomto čase? Co takový monitor? Tiskárna? Chladicí box na nápoje? V reálu jde o tisíce korun ročně.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články