ZF Annotate využívá AI pro vývoj ADAS a AD systémů

28. 6. 2024

V závislosti na požadavcích zákazníka se referenční senzory buď používají přímo na testovacím vozidle, nebo v takzvaném režimu pronásledování - odděleném vozidle pro sběr referenčních dat vozidla, které jede za ním.
V závislosti na požadavcích zákazníka se referenční senzory buď používají přímo na testovacím vozidle, nebo v takzvaném režimu pronásledování – odděleném vozidle pro sběr referenčních dat vozidla, které jede za ním.

Moderní automatizované asistenční systémy vyžadují velké množství snímačů, aby bylo možné přesně analyzovat prostředí vozidla a odvodit bezpečné jízdní manévry. K dalšímu pokroku ve vývoji těchto ADAS a AD řešení vyvinula technologická skupina cloudovou a AI ověřovací službu ZF Annotate. Na ZF Global Technology Day 27. června 2024 v Jeversenu/Hannoveru skupina poprvé médiím představuje rychlou, nákladově efektivní a na trh připravenou službu pro osobní a užitková vozidla.

Přesná a spolehlivá data jsou nezbytná pro vývoj pokročilých asistenčních systémů ve vozidlech. Kamery, radar, lidar nebo ultrazvukové snímače nepřetržitě dodávají informace, ze kterých si vozidlo vytváří trojrozměrný obraz svého okolí. Systémy musí rozpoznávat širokou škálu objektů v reálném čase, včetně například vozidel, lidí, jízdních pruhů a dopravních značek.

Tato data snímačů musí být digitálně zpracována správně, aby vozidlo vždy obdrželo „absolutní pravdu“ pro výpočet a implementaci jízdní funkce na jejím základě. Porovnání shromážděných informací ze snímače se spolehlivou a vysoce přesnou sadou referenčních snímače zvyšuje přesnost. Zde přichází na řadu ZF Annotate.

Až 10krát rychleji a o 80 procent levněji: díky umělé inteligenci může ZF Annotate zrychlit proces validace až 10krát, čímž se doba vývoje sníží z 12 na dva měsíce.
Až 10krát rychleji a o 80 procent levněji: díky umělé inteligenci může ZF Annotate zrychlit proces validace až 10krát, čímž se doba vývoje sníží z 12 na dva měsíce.

AI pro vyšší rychlost a vyšší bezpečnost

Na základě vlastních dat o vozidle zákazníka a dalších záznamů dat ze snímačů ZF – referenčního měření – poskytuje řešení cloudových služeb „základní pravdu“. ZF Annotate funguje jako redundantní nastavení, které je nezávislé na sadě snímačů, které mají být kontrolovány, a je konfrontováno se stejnými informacemi při jízdě na silnici. Zaznamenaná data jsou poté nahrána do cloudu a analyzována. Díky umělé inteligenci jsou všechny relevantní objekty přesně označeny, klasifikovány, přiřazeny a přiřazena jedinečná ID čísla a pohybující se objekty jsou sledovány. Tyto informace o objektu tvoří část úplného popisu modelu prostředí — základní pravdy. Po této „anotaci“ poskytuje software vysoce přesné srovnávací měření. Díky tomu je ZF Annotate nejmodernějším ověřovacím řešením podporovaným AI pro testování a školení moderních systémů ADAS/AD od úrovně 2+ do úrovně 5.

„ZF Annotate kombinuje výhody robustní a nezávislé sady referenčních snímačů se škálovatelnou cloudovou službou, která využívá inteligentní 2D a 3D sledovací algoritmy,“ říká Dr. Holger Klein, předseda představenstva.

Předchozí srovnatelné systémy se při ověřování referenčních dat spoléhaly hlavně na 2D anotaci, a tím mapovaly prostředí ve vzdálenosti a horizontálním úhlu. 3D funkce ZF Annotate přidává k datům informace o výšce. „To z našeho řešení dělá jedinečnou, inteligentní „cloudovou továrnu“ v oboru, která v několika ohledech optimalizuje dříve pracné a nákladné služby,“ vysvětluje Klein.

Až 10krát rychlejší a o 80 procent levnější

Přesná a spolehlivá data z referenčních měření ZF Annotate proto mohou výrazně urychlit vývoj a dolaďování komplexních systémů ADAS a AD. Doposud validace takových systémů vyžadovala velké množství práce a byla odpovídajícím způsobem časově náročná a nákladná, protože referenční data byla tradičně anotována ručně lidmi.

„Díky umělé inteligenci můžeme proces validace urychlit až 10krát a zkrátit tak anotaci z 12 na dva měsíce. Našim zákazníkům to šetří čas i peníze,“ vysvětluje Klein. „Se ZF Annotate jsme schopni vytvořit ‚základní pravdu‘ v co nejkratším čase,“ říká Klaus Hofmockel, vedoucí výzkumu a vývoje v divizi asistenčních systémů a elektroniky. „Díky možnosti pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu naše cloudová služba dokončí validaci referenčních dat v pozoruhodně krátkém čase ve srovnání s trhem, bez jakékoli ztráty kvality.“

Více informací najdete na www.zf.com

Další články