Digitalizace, jak dnes už asi nikoho nepřekvapí, se rychle rozvíjí i v automobilovém průmyslu. Nejinak je tomu u automobilky Kia, která je průkopníkem nejen v mnoha inovacích elektromobility. V tomto článku poodhalíme společně s Michalem Tolarem, L&D manažerem a technickým specialistou společnosti Kia, novinky, které přináší novodobá digitální éra.
Článek ze seriálu Budoucnost je tady: Další díly ZDE.
Přibývající elektronické systémy ve vozidle přinášejí i další řídicí jednotky a nejrůznější snímače. Ty bývají mnohdy umístěné skrytě, třeba pod čalouněním, v zavazadlovém prostoru nebo za nárazníky. Už se vám někdy stalo, že jste třeba při demontáži nárazníku objevili nějaké krabičky, o kterých jste nevěděli, ke které funkci by mohly být přiřazeny? S největší pravděpodobností to mohly být snímače či antény pro systém digitálního klíče. Podívejme se na tuto relativně novou funkci podrobněji, a to na příkladu nejnovějších vozidel Kia.
Možnosti digitálního klíče
Digitální klíč umožňuje jak dálkové ovládání pomocí standardu BLE, tak i odemykání dveří / spouštění vozidla pomocí standardu NFC, k čemuž se přidávají funkce využívající pásmo UWB, které řidičům umožňují používat „pasivního“ odemykání dveří a spouštění vozidla v době, kdy není k dispozici chytrý telefon.
Pasivní funkce umožňuje řidiči zamykat/odemykat dveře a startovat vozidlo bez nutnosti stisknutí tlačítka na inteligentním klíči. Tato funkce rozpoznává úmysl uživatele a automaticky provádí nezbytné ověření oprávnění. Např. při klepnutí na vnější kliku: ověření oprávnění k otevření dveří a nastoupení do vozidla; při sešlápnutí brzdového pedálu: ověření oprávnění ke startování vozidla atd.
Funkce podle druhu komunikace
BLE: Systém digitálního klíče využívá v chytrých telefonech službu Samsung Pay nebo Apple Wallet nebo k provádění pokynů dálkového ovládání.
Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.
Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele
Máte už předplatné? Přihlásit se.