Automobilka Škoda Auto uspořádala konferenci Green Energy, na níž představila řadu projektů zaměřených na snížení uhlíkové stopy ve výrobě, prodeji i provozu a servisu svých vozidel.
Komplexní opatření pro zajištění udržitelného rozvoje zahrnují i těsnou spolupráci s energetickými společnostmi. Jedním z hlavních cílů je dosáhnout do roku 2030 uhlíkově neutrální výroby ve všech závodech v České republice. Snižování dopadů na životní prostředí se ale týká i nového nakládání s materiály, recyklace, elektromobility či prodejní sítě.
Přechod na čistou energii
Společnost klade důraz na trvale udržitelný rozvoj v celém hodnotovém řetězci a to se týká odpovědného získávání zdrojů i preference ekologických řešení ve spolupráci se všemi partnery, od těch zaměřených na suroviny či komponenty až po dodavatele energií.
Škoda Auto ve spolupráci se společností ČEZ ESCO vybudovala rozsáhlé fotovoltaické elektrárny (obr. 1). Jejich celkový instalovaný výkon činí přes 2,1 MWp s plochou střechy přes 10 000 m2 a veškeré náklady nese ČEZ ESCO. Škoda Auto platí jen za spotřebovanou elektřinu. Fotovoltaika na střeše střediska Škoda Parts o výkonu takřka 1,2 MW byla ve své době jedna z největších střešních elektráren v ČR.
Společnost ŠKO-ENERGO, která zajišťuje energie pro automobilku Škoda Auto i město Mladá Boleslav a jejímiž podílníky jsou kromě společnosti Škoda Auto i ČEZ, E.ON a VW Kraftwerk, významně přispívá k dosažení uhlíkové neutrality české automobilky. Zásadní je v tomto směru probíhající modernizace teplárny v Mladé Boleslavi na 100% využití biomasy, která by měla být dokončena do konce roku 2027, náhrada zemního plynu biometanem a zapojení obnovitelných zdrojů energie včetně větrného parku v Melči, který ročně vyrobí přes 26 GWh energie a funguje od začátku roku 2024.
V tomto videu můžete nahlédnout do zákulisí výroby akumulátorů pro elektromobily.
Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.
Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele
Máte už předplatné? Přihlásit se.