E-Transit a vodíkové palivové články

Automobilka Ford zkoumá potenciál vodíku coby palubního zdroje energie pro užitkový elektromobil Ford E-Transit. Britský projekt s konsorciem šesti partnerů z řad předních výrobců automobilových technologií a provozovatelů vozových parků, který je částečně financován britským Centrem pro pokročilé pohony (Advanced Propulsion Centre, APC), rovněž pomůže definovat potřebnou podpůrnou infrastrukturu pro doplňování vodíku.

Projekt vozu E-Transit poháněného palivovými články, na němž Ford s APC spolupracuje, ověří ekonomické opodstatnění vozidla propojením zkušeností značky Ford s odborníky na palivové články a provozovateli vozových parků včetně společnosti Ocado Retail. Dalšími partnery projektu jsou BP (využívání vodíku a požadavky na infrastrukturu), Cambustion (testování soustavy palivových článků), Viritech (navrhuje systémy skladování vodíku) a Cygnet Texkimp (nástroje na výrobu tlakových nádob). Prototypové vozy Ford E-Transit budou vybaveny výkonnou soustavou palivových článků a nádržemi na vodík optimalizovanými z hlediska bezpečnosti, kapacity, nákladů i hmotnosti. Důležitou částí projektu bude vyhodnocení hospodárnosti a proveditelnosti recyklace vyřazených součástí.

Aktuální tříletý projekt poběží do roku 2025. Zkušební flotila osmi vozů Ford E-Transit s vodíkovými palivovými články bude jezdit v šestiměsíčních úsecích. Takto získané údaje poskytnou odborníkům přehled o celkových nákladech na vlastnictví a provoz velké dodávky s delším bezemisním dojezdem a s délkou prostojů při doplňování paliva srovnatelnou s ekvivalentními vozy poháněnými vznětovým motorem.

www.ford.cz

Další články