Kärcher: nepodceňujte venkovní úklid

12. 3. 2024

Pán jede na Karcher uklízecím stroji, čistí komunikaci od listí

Česká republika je po Itálii druhou nejprašnější zemí v Evropě. Obecně se u nás málo venku zametá a prach a zbytky štěrku a dalších nečistot zanášíme do vnitřních prostor. Nedostatečný venkovní úklid a nesprávné řešení vnitřního úklidu a údržby způsobují často znehodnocování podlahových krytin. Nejčastějším důsledkem je poškrábání naleštěných dlaždic nebo ušlechtilých dřevěných podlah. Mnoho firem se stále nevěnuje hrubým nečistotám před svými objekty a šetří na údržbě často drahých vnitřních povrchů.

Celkový přístup

Pracovník odklízí listí ze schodiště fukarem na listí společnosti Kärcher

Základem správného úklidu je celkový přístup, který začne u úklidu venkovních prostor. Profesionální péče o čistota prostor před vstupem do budov zamezí zanášení nečistot dovnitř budov a zabrání vedle znečištění například i následnému poničení povrchů.

„Při úklidu venkovních prostor je třeba si poradit s prachem a dalšími nečistotami, a pak k situaci přistupovat dle konkrétního řešení prostor a ročního období. Každopádně ale odborná péče o úklid a čistotu vyžaduje profesionální vybavení a know-how,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher. „Pokud pravidelná péče dokáže udržet čisté příjezdové a vstupní prostory, ušetří se mnoho práce a starostí s úklidem vnitřních prostor, a navíc přispěje k celkové reprezentaci firmy či instituce,“ dodává.

Je z čeho vybírat

Pro zajištění venkovní čistoty jsou vhodné silniční mechanické zametací stroje, které jsou ideální pro údržbu ve městech nebo průmyslových lokalitách s extrémně prašnými podmínkami. Pro čištění dvorů, cest či hal pak vystačí zametací stroje menší, které jsou vybavené posedem nebo ručně vedené s odsáváním.

Autoopravárenství je zdroj prachu

V České republice existují segmenty, které mají s dodržováním standardů čistoty větší problémy než ostatní a autoopravárenství patří mezi ně. Nedostatky často vykazuje již celkově zanedbaná příjezdová cesta do areálu společnosti. Vše pak pokračuje v samotném areálu i na podlahách budov.

Vhodná údržba pomůže udržovat hodnotu podlahových krytin

Paradoxem je, že do podlahových ploch firmy investují stále více, ale na údržbě se pak třeba z důvodu neznalosti správné péče šetří. Výsledkem jsou pak nevratné škody na podlahových krytinách, které přinášejí velké ztráty. Nejčastějším poškozením je poškrábání leštěných či ušlechtilých dřevěných podlah. Správné čištění v pravidelných intervalech může toto riziko minimalizovat. Údržba podlah pak pomáhá udržovat hodnotu podlahových krytin a budov.

„Používání správných a profesionálních úklidových strojů a pomůcek často nevyjde nijak draho. Hlavní je správná koncepce a přístup k úklidu. „Firmám se v porovnání se ztrátami vyplatí investovat prostředky do kvalitního vybavení, jako jsou například zametací stroje, ať už s posedem nebo ručně vedené. Pro interiéry jsou pak na podlahy vhodné podlahové mycí stroje, které zajistí dokonalou čistotu vnitřních prostor i jejich případnou dezinfekci. Navíc je třeba přizpůsobit konkrétní způsob čištění té které podlahové krytině, jinak dochází k nenávratným poškozením,“ uzavírá Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

www.karcher.cz

Další články