Miliardový obrat na dosah

4. 2. 2024

Německý výrobce motorových olejů a aditiv zvýšil v roce 2023 obrat téměř o 15 procent na 917 milionů eur.

Oba jednatelé, Günter Hiermaier a Dr. Uli Weller, jsou s ročním výsledkem velmi spokojeni. Výrobu a logistiku mají posílit další investice v německých pobočkách Ulm a Saarlouis ve výši více než 20 milionů eur.

„Naším cílem je ‚obrat jedna miliarda eur‘ v roce 2025. A jak to tak vypadá, zvládneme to o rok dříve,“ říká Günter Hiermaier sebevědomě. Také jeho kolega Dr. Weller, který je již rok rovněž jednatelem firmy z Ulmu, hodnotí rok 2023 pozitivně: „Rámcové podmínky byly velmi špatné. Těžce na nás dopadají ceny energie, náklady na logistiku a inflace. Zvýšené náklady nemůžeme a nechceme přenášet na naše zákazníky. Z velké části tedy bereme zvýšení cen na sebe. V tomto případě pomáhá jen šetřit tam, kde to nikoho nebolí, a prodávat více a po celém světě.“ Společnosti se to očividně daří, navíc objemy výroby a prodeje rostou. „Ve výrobě aditiv jsme dosáhli kapacitního limitu. V Ulmu sjelo z výrobní linky více než 18,5 milionu plechovek. Naše rozšíření výroby zde tedy pomohlo. V roce 2024 plánujeme 22 milionů plechovek,“ říká Günter Hiermaier. Také výroba oleje v Saarlouis běžela téměř na hranici svých možností. „Miliónové investice nám pomáhají zvyšovat objemy výroby,“ říká Dr. Weller. Závod na výrobu olejů v Saarlouis vyrobil v roce 2023 zhruba 94 000 tun maziv, což je o více než devět procent větší množství než v roce 2022. Největší podíl tvoří motorové oleje, následují převodové oleje. „Naše plnicí zařízení pro malé obaly dosahují při těchto množstvích limitů své kapacity. Abychom zvýšili objem výroby, investovali jsme zde velké prostředky,“ říká Dr. Weller. Obecně se dá říci, že hranice kapacity závodu na výrobu oleje je na dohled. Ta činí 120 000 tun ročně. „Pokud bychom dále do pobočky neinvestovali, při neustálém růstu bychom dosáhli své horní hranice za tři roky,“ pokračuje Dr. Weller.

Celkově je tento specialista na maziva i nadále na cestě k růstu. „Pokračujeme v internacionalizaci a posilujeme naše dceřiné společnosti v zahraničí. Všude tam, kde je to nutné, zvyšujeme počet zaměstnanců. V roce 2023 jsme vytvořili přibližně 50 pracovních míst, což odpovídá nárůstu o 5 procent,“ popisuje Günter Hiermaier. Podle společnosti se spolupodnikatelky a spolupodnikatelé (jak se tradičně nazývají zaměstnanci LIQUI MOLY) mají velmi dobře. Kromě zavedení flexibilní pracovní doby, mobilní práce, kde je to možné, byly všem 1104 zaměstnancům vyplaceny další finanční benefity. „Vyplatili jsme plnou kompenzaci inflace ve výši 3 000 eur a dobrovolně jsme plnili kolektivní smlouvu. To například znamená nárůst mezd ve výrobě o více než 10 procent. Zároveň dáváme všem kolegyním a kolegům další podíl z našeho zisku až do výše 3 000 eur. I to je u nás dobrým zvykem,“ má radost Günter Hiermaier.

Oba jednatelé vědí, jakým směrem se ubírat. „Dále rosteme. Miliarda není limit. Na druhou miliardu máme dobře našlápnuto,“ říkají oba sebevědomě. Domácí úkoly jsou již mezi všechny spolupodnikatelky a spolupodnikatele rozděleny: posílení exportního obchodu, další digitalizace, upevnění vztahů se zákazníky a inovace produktů ve všech oblastech; včetně elektromobility. Poslední oblast je důležitá především pro evropský trh. „Prodej motorových olejů a aditiv bude v příštích dvou desetiletích v EU pravděpodobně klesat, jelikož v mezinárodním měřítku hraje elektromobilita vedlejší roli. Přesto chceme být jako značka v EU silní, a proto budeme dále rozvíjet náš stávající sortiment pro elektromobily a hybridní vozidla,“ říká Dr. Uli Weller. Günter Hiermaier zdůrazňuje, že „na mezinárodní úrovni prosazujeme to, co nás v Německu posílilo. A to je náš vynikající osobní servis. Naši konkurenti v této oblasti masivně propouštějí. My expandujeme a vstupujeme na dosud neobsazené trhy s koncentrovanou prodejní silou. To, že tato strategie funguje, vidíte na našich dceřiných společnostech“.

Ve všech svých aktivitách má společnost plnou podporu mateřského koncernu Würth. „Nadále působíme nezávisle. Vedení skupiny nám důvěřuje a na naší cestě nás podporuje. Spolupráce je založena na vzájemném respektu. My a všichni spolupodnikatelé se považujeme za LIQUI MOLY. To je základem našeho sebevnímání, našeho týmového ducha a naší silné značky,“ říká Günter Hiermaier.

www.liqui-moly.cz

Další články