MOL: stoupá zájem o prémiová paliva

logo čerpací stanice MOL

3. 4. 2024

Rok 2024 přinesl zvýšený zájem řidičů o prémiový benzin. Podíl výtoče paliva EVO 100 Plus na čerpacích stanicích MOL vzrostl meziročně téměř dvojnásobně. Může za to i přechod na benzin E10 s vyšším obsahem bioetanolu, který v Česku od 1. ledna 2024 nahradil benzin E5. Prémiová paliva podobně rostou po přechodu na benzin E10 i v okolních zemích.

Na čerpacích stanicích MOL řidiči jen za leden natankovali o 1,2 milionu litrů více prémiového paliva EVO 100 Plus s označením E5 než před rokem. V meziročním srovnání jde v lednu o téměř dvojnásobek výtoče.

Na nárůstu má určitě podíl i celorepublikový přechod na benzin E10. Řidiči stále jeví zájem o palivo s nižším obsahem bioetanolu, jako je právě EVO Plus. Prémiová paliva navíc přispívají k vyššímu výkonu, delší životnosti motoru a nižší spotřebě,“ popisuje Jan Semotán, ředitel maloobchodu MOL Česká republika.

čerpací stanice MOL

Nový standard E10 nevítají ani v Německu

Značka E10 se využívá pro označení 95oktanového benzinu s až 10% obsahem bioetanolu. To je dvakrát více než u benzinu s označením E5. Česko k zavedení nového standardu přistoupilo v rámci dlouhodobé snahy o snížení zátěže životního prostředí spojeného s dopravou, což je v souladu se směrnicemi Evropské unie. Jenže vyšší podíl bioetanolu vede kromě menšího vlivu na životní prostředí mimo jiné i k vyšší spotřebě.

„Biolíh také váže vzdušnou vlhkost, paliva s jeho obsahem jsou proto výrazně více náchylná na biodegradaci. Naopak paliva bez biolihu jde proto déle skladovat, ať už v kanystrech, nebo v nádrži,“ vysvětluje Semotán.

Pro některé starší vozy není benzin E10 vhodný vůbec, může poškodit především pryžová těsnění. Tankovat benzin s vysokým podílem bioetanolu se ale zdráhají i řidiči ostatních vozů. Roste proto právě zájem o prémiová paliva, která mají podíl biolihu menší. Češi v tom zdaleka nejsou jediní, například v Německu lze stejný trend pozorovat i více než deset let po zavedení benzinu E10.

„Mnozí řidiči nechtějí tankovat palivo, které je z desetiny tvořené biolihem. Namísto toho tedy stále více volí prémiová paliva, která namísto bioetanolu obsahují jinou biosložkou, která přispívá k lepšímu výkonu a nižší spotřebě,“ komentuje Semotán.

ETBE namísto bioetanolu

Mezi českými prémiovými palivy se namísto bioetanolu nejvíce používá složka ETBE, jejíž předností je vysoké oktanové číslo. To přispívá ke kontrolovanému spalování v motoru bez nežádoucích detonací a tím i k vyššímu výkonu motoru a jeho delší životnosti. Například prémiový benzin EVO Plus díky vysokému obsahu biosložky ETBE a absenci přídavku bioetanolu nadále splňuje kritéria označení E5.

www.molcesko.cz

Další články