Společnými silami

9. 8. 2023

Sedm předních světových výrobců automobilů – BMW group, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz group a Stellantis NV – se dohodlo na vytvoření společného podniku, jehož cílem je urychlit přechod na elektromobily v Severní Americe díky tomu, že zajistí pohodlnější, dostupnější a spolehlivější nabíjení elektrických vozidel.

Společný podnik vybuduje novou vysoce výkonnou nabíjecí síť s nejméně 30 000 nabíjecími stanicemi, aby se jízda s nulovými emisemi stala pro miliony zákazníků ještě atraktivnější.

V USA jsou momentálně na federální úrovni i na úrovni jednotlivých států realizovány investice do veřejné nabíjecí infrastruktury. Společný podnik tak bude využívat veřejné i soukromé prostředky k urychlení instalace vysoce výkonných nabíjecích stanic pro zákazníky.

Nové nabíjecí stanice budou přístupné pro všechny elektromobily jakéhokoli výrobce využívající kombinovaný nabíjecí systém (CCS) nebo severoamerický nabíjecí standard (NACS) a budou splňovat cíle amerického programu NEVI (National Electric Vehicle Infrastructure).

Ambiciózní cíl

Společný podnik by měl vzniknout v letošním roce, a to v závislosti na obvyklých podmínkách uzavření a schválení regulačními orgány. Jeho cílem je stát se největší sítí spolehlivých vysoce výkonných nabíjecích stanic v Severní Americe.

Očekává se, že první stanice budou otevřeny v USA v létě 2024 a o něco později i v Kanadě. Každá stanice bude vybavena několika výkonnými nabíječkami na stejnosměrný proud (DC), které zákazníkům usnadní cestování na dlouhé vzdálenosti. V souladu se strategiemi udržitelného rozvoje všech sedmi automobilek hodlá společný podnik napájet nabíjecí síť výhradně energií z obnovitelných zdrojů.

Lepší zákaznická zkušenost

Nová výkonná nabíjecí síť zlepší celkový zážitek z používání elektromobilů a podpoří jejich rozšíření.

Bude poskytovat bezproblémové nabíjení s využitím zařízení, které bude nedílnou součástí vozu, bude napájeno obnovitelnou energií a podpořeno kvalitou, spolehlivostí a zdroji předních světových výrobců automobilů.

Stanice budou strategicky rozmístěny, pokud možno s přístřešky a zázemím, jako jsou toalety, občerstvení a maloobchodní prodejny, a to v blízkosti nebo v rámci stejného komplexu. Několik pilotních stanic bude nabízet doplňkové služby, které poskytnou výjimečný zážitek a mají umožnit nahlédnout do nabíjení budoucnosti.

V rámci prvních projektů budou nabíjecí stanice rozmístěny v městských oblastech a na hlavních dálničních tazích, zejména na hlavních trasách do zaměstnání a do destinací využívaných k rekreaci a odpočinku.

Funkce a služby sítě budou dokonale kompatibilní se službami a aplikacemi, které nabízejí partnerští výrobci automobilů, jako jsou především rezervační služby, inteligentní plánování tras a navigace, platební aplikace, transparentní řízení spotřeby energie atd. Síť bude také optimalizovat technologii Plug & Charge, která dále zlepší zákaznický zážitek.

Otevřená síť na podporu rozvoje elektromobilů

S přibývajícím počtem elektromobilů a zvyšující se mírou jejich rozšíření u spotřebitelů roste také poptávka po rychlém a spolehlivém veřejném nabíjení.

Podle amerického ministerstva energetiky funguje v současné době v USA 32 000 veřejných rychlonabíjecích DC stanic pro 2,3 milionu elektromobilů, což představuje poměr 72 vozidel na jednu stanici (údaje z července 2023). Národní laboratoř pro obnovitelnou energii (National Renewable Energy Laboratory – NREL) odhaduje, že k uspokojení potřeb 30–42 milionů elektromobilů, které by v roce 2030 měly jezdit po amerických silnicích, bude zapotřebí 182 000 rychlonabíjecích DC stanic.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že do roku 2030 překročí prodej elektromobilů v USA 50 % celkového prodeje, bude rozšíření spolehlivé nabíjecí infrastruktury pro podporu rozsáhlého přechodu na elektromobily ještě důležitější.

Vytvoření inovativní nabíjecí sítě zajistí, že infrastruktura pro elektromobily bude schopna uspokojit potřeby současného i budoucího prodeje elektromobilů a usnadní zavádění elektromobilů.

www.stellantis.com

Další články