Studentská formule z VUT poprvé bez pilota

Studenti VUT v Brně představili letošní zbrusu nový monopost formule. Již třetím rokem se věnují vývoji elektricky poháněných formulí, pro tuto sezonu doplnili další novinku: s Dragonem e3, jak vůz nazvali, se v Německu zúčastní závodních disciplín v autonomní jízdě, tedy bez pilota. Mladí konstruktéři z TU Brno Racing se v srpnu vypraví na celkem tři závody celosvětového seriálu Formula Student.

Největší novinkou letošní formule je schopnost autonomní jízdy. Studenti na ní začali pracovat už loni, letos se v Německu poprvé zúčastní dvou závodních disciplín bez pilota.  Pro jízdu bez pilota je nutné formuli osadit kamerami a také technologií lidar, která dokáže pomocí laserů načíst přesný 3D obraz okolí vozu v reálném čase. Díky tomu se monopost orientuje v prostoru a algoritmy se pak postarají o výpočet optimální trasy. Velkou výzvou bylo pro studenty také odlehčení vozu. Zatímco u autonomní jízdy je monopost už
z principu lehčí o zhruba sedmdesát kilo, což je průměrná hmotnost pilota, pro pilotované disciplíny studenti hledají cesty, jak ušetřit každý gram. Loňský Dragon e2 vážil bez pilota 184 kilogramů. Letošní cíl byl dostat se na 170 kilogramů, což by mělo pomoci v dosažení větší rychlosti i zlepšení akcelerace.

Studentský tým TU Brno Racing vznikl na Fakultě strojního inženýrství VUT v roce 2010. V roce 2021 studenti ukončili výrobu monopostů se spalovacím motorem, když vyrobili jubilejní 10. model Dragon X a zároveň představili první model elektrické formule Dragon e1. TU Brno Racing je největším studentským týmem na VUT, na vývoji, výrobě a jeho chodu se letos podílelo 50 studentů. V závodní sezoně 2021/2022 vybojoval tým s modelem Dragon e2 30. místo v kategorii elektrických formulí ve světovém žebříčku tří set týmů.

 www.tubrnoracing.cz

Další články