ZF LIFETEC – nová koncepce volantu

14. 6. 2024

Od zavedení airbagů řidiče v 80. letech 20. století mají airbagy stálé místo uprostřed volantu, v jeho středu. Od té doby je volant více než jen rozhraním mezi řidičem a vozem pro přenos povelů k řízení, ale stává se také ochrannou funkcí v případě nehody. Již přibližně tři desetiletí je airbag řidiče součástí standardní výbavy většiny automobilů a pomáhá zachraňovat životy a snižovat počet zranění. Kromě toho se volant v moderních automobilech stal řídicím centrem pro zábavní a asistenční funkce. Společnost ZF LIFETEC navrhla novou generaci volantu, která rozšiřuje možnosti designu interiérových konceptů orientovaných na budoucnost.

Airbag řidiče se v současné době spouští čelně mimo střed volantu. Kromě toho se ZF LIFETEC chystá jít jinou cestou, pokud jde o připravované nové provedení interiéru budoucnosti. V případě nehody se airbag řidiče vysune z horní strany volantu přes jeho horní okraj směrem k řidiči. Tato nová instalační poloha airbagu umožňuje, aby vodorovný paprsek včetně náboje měl plynulý design podobný chytrému telefonu. Silově citlivé ovládací prvky zábavních a asistenčních funkcí vozidla jsou integrovány za souvislou plochou. Tento design dokonale zapadá do digitálně navržených přístrojových desek moderních interiérů vozidel. „Díky této nové koncepci umožňujeme designovou volnost volantů, aniž by byla ohrožena bezpečnost,“ vysvětluje Harald Lutz, vedoucí vývoje ve společnosti ZF LIFETEC.

Jasný designový jazyk

Trend bezešvého designu, který je v posledních letech stále populárnější, se projevuje i v interiérech moderních vozidel. Výrobci stále častěji odstraňují spáry a mezery v interiéru. To se odráží i v inovativních možnostech osvětlení a displejů, které jsou integrovány do celého interiéru vozidla. Tento vývoj bude pokračovat i u budoucích volantů. Bezproblémové varianty designu s větší integrací funkcí HMI a nové povrchy rozhodujícím způsobem ovlivní vzhled a funkčnost volantů budoucnosti.

Funkce určuje design

Bezešvý design otevírá nejen mnoho možností pro použití nových materiálů a tvarů, ale také z hlediska funkčnosti. Nyní jsou možné funkce na vyžádání (volně přiřaditelná pole), dotykové displeje nebo centrální obrazovka. Protože je však volant také bezpečnostně důležitou součástí vozidla, je pro něj nejdůležitější uživatelská přívětivost. Proto lze v rámci této koncepce realizovat i hybridní řešení. Patří k nim například kombinace alternativně otočného spínače se silově citlivým a hmatovým povrchem, který je rovněž integrován do volantu jako kotevní bod, a umožňuje tak řidiči bezpečné ovládání systému.

Tyto funkce lze také kombinovat s detekcí rukou, která je součástí současných i budoucích volantů. Kapacitní snímač pod koženým povrchem rozpozná, zda se řidič volantu pouze dotýká, nebo jej bezpečně drží. Tato technologie představuje další modul pro bezpečné ovládání vozidla.

Inovativní umístění airbagu řidiče za volantem umožňuje průkopnické možnosti designu volantu a jeho ovládacích prvků. Vodorovný paprsek včetně náboje tak může získat celistvý design připomínající chytrý telefon.

Více informací najdete na: zf-lifetec.com

Štítky: 

Další články