Správné vybavení lakovny pomůže zvýšit její efektivitu

Pro tento lakařsko/karosářský speciál jsme opět oslovili dodavatele lakovacích materiálů na trh a poprosili je, aby odprezentovali materiály, zařízení, technologické postupy, které podle nich významně zvyšují efektivitu lakovny. I když některá vybavení lakovny, či materiály jsme v AutoEXPERTU dílčím způsobem již prezentovali, určitě neuškodí si je připomenout. Pořadí jednotlivých společností je náhodné.

Bučan
R-M

Automatické míchací zařízení Alfa CR4/CR6

Automatické míchací zařízení Alfa CR4/CR6.
Automatické míchací zařízení Alfa CR4/CR6.

BASF, největší chemická společnost na světě, představil pro svou prémiovou značku autolakýrnických materiálů R-M revoluční plně automatické míchací zařízení Alfa CR4/CR6, Powered by Refinity.

To umí dokončit přípravu až šesti mixů najednou za méně než 15 minut, což představuje převratný úspěch z hlediska rychlosti a přesnosti. V porovnání s manuální přípravou, při které trvá jedno míchání v průměru šest minut, ušetří lakovna na přípravě barev s míchacím zařízením Alfa až 60 % času. Značně se tak zvyšuje propustnost lakovny a její efektivita a produktivita. Lakýrníci se díky vybavení lakovny – automatickému míchacímu zařízení mohou namísto zdlouhavého ručního míchání odstínů soustředit na jiné činnosti. Odstíny připravené na Alfě CR4/CR6 jsou maximálně přesné, a to již od velmi malých objemů, což zákazníci ocení například při míchání barev pro aplikaci na test karty. Odpadá tak plýtvání materiálem, spotřeba materiálu lakovny je optimalizována a chyby způsobené lidským faktorem během ručního míchání jsou eliminovány. Lepší přesnost namíchaných barev vede také k menšímu počtu nákladných předělávek. Alfa CR4/CR6, Powered by Refinity, funguje výhradně s R-M Agilis, nejrychlejším vodou ředitelným bázovým systémem na trhu.

Spies Hecker
Interaction

Matné laky

Stále více výrobců zavádí do svého programu možnost objednat si příplatkový matný lak. Důkazem je automobilka Škoda Auto, která představila svoji elektrickou vizi budoucnosti: všechny představené modely byly lakovány matným lakem Spies Hecker, který dodává na český trh naše společnost. Na tyto studie byl použit matný lak (stupeň matu ML 2).

Z tohoto důvodu si již dnes autolakýrníci nevystačí se zastaralým systémem, který byl jednoduchý. Buď měli k dispozici mat, nebo polomat. Spies Hecker přichází s řešením, u kterého lze vytvářet nejširší škálu úrovní lesku (matu), které odpovídají povrchovým úpravám OEM od 5 GU (matný) až do 65 GU (satén) pod úhlem 60°.

Dosáhnout požadovaného lesku (matu) lze přesnou kombinací našich nových 2K laků:

Nové 2K laky umožňující dosáhnout přesný stupeň matu.
Nové 2K laky umožňující dosáhnout přesný stupeň matu.
  • Permacron Matt System Clear Coat 8185
  • Permacron Semi-Gloss System Clear Coat 8170

Tento systém je velice flexibilní a snadno použitelný pro jakékoli klimatické podmínky a je vhodný pro použití na opravy jednotlivých dílů karoserie nebo k celkovému přelakování vozidla.

Definované doby schnutí a odvětrání vedou k homogennímu a jednotnému vzhledu bez skvrnitosti i při velmi nízkém lesku.

Nová technologie matného pigmentu s velikostí pouze 4 µm (oproti původním 14 µm) výrazně zlepšuje barevný efekt (méně šedé / mléčné v postranním tónu). Toto vylepšení mimo jiné umožňuje vyhledávání matných barev pomocí spektrometru.

Rozsah úrovně lesku (matu) je rozdělen do šesti skupin matt level (ML 1–6). Proto lze díl při opravách snadno sladit s nejnovějším OEM matným povrchem.

Zobrazení odrazu světla u jednotlivých stupňů matu.
Odraz světla u jednotlivých stupňů matu.

Upozornění: Některé matné povrchové úpravy OEM vykazují kombinaci ultranízkého lesku (5–10 GU) v úhlu 60° spolu s hodnotou pod 20 GU v bočním lesku v úhlu 85°. Tato povrchová úprava s nízkým bočním leskem (LSG) vyžaduje speciální směs produktů. V této směsi je Permacron Matt System Clear Coat 8185 nahrazen Permasolid Matting Component MA110.

Tyto ultramatné povrchy jsou již použity na některých modelech značek Volkswagen a Cupra. Lze tedy očekávat, že je budou následovat další modely i automobilky. Při opravách vozidel s ultranízkým leskem, např. Volkswagen a Cupra, je třeba zvážit použití této směsi.

PPG
Auto Fit
Autoslužby JANOUŠEK
Spectrum-Franěk

Komplexní digitální řešení PPG LINQ pro všechny moderní lakovny

Platforma LINQ zahrnuje komplexní digitální nástroje navržené ke zvýšení kapacity lakovny a zlepšení ziskovosti pomocí minimalizace lidských chyb a zvýšení efektivity během celého procesu opravy.

Společnost PPG využila své široké mezioborové zkušenosti světového lídra v oblasti automobilových laků a technologií digitálního přizpůsobení barev k vývoji špičkové platformy pro konektivitu, která je navržena tak, aby zlepšila všechny aspekty procesů v lakovnách všech typů a velikostí.

PPG LINQ je systém uznávaný především pro svou extrémní kolorimetrickou přesnost, významné ekonomické výhody a zvýšenou produktivitu práce. Lakovny budou moci pomocí cloudové platformy PPG LINQa propojeného digitálního hardwaru, softwaru a inovativních služeb zefektivnit celý proces oprav, což vede ke konzistentnějším a nákladově hospodárnějším výsledkům. Platforma PPG LINQtaké poskytuje zákazníkům příležitost zlepšit udržitelnost jejich každodenních procesů v lakovně a minimalizovat svůj vliv na životní prostředí pomocí funkcí, které optimalizují spotřebu produktů a snižují množství odpadu. PPG LINQdále zahrnuje komplexní digitální nástroje navržené ke zvýšení kapacity lakovny a zlepšení ziskovosti pomocí minimalizace lidských chyb a zvýšení efektivity během celého procesu opravy.

Digitální platforma PPG přesahuje prostředí samotné lakovny a propojuje se s navazujícími oblastmi jak v samotném servisu, tak díky provázané digitální komunikaci také s pojišťovnami, dodavateli i samotnými zákazníky. Zjednodušené procesy nejen zvyšují efektivitu práce a ziskovost firmy, ale díky transparentní komunikaci otevírají také nové obchodní příležitosti.

MoonWalk

Míchací vybavení lakovny MoonWalk.

PPG MoonWalk je revoluční vybavení lakovny od předního světového výrobce nátěrových hmot PPG, které otevírá dveře do nového světa lakování, kde se snoubí technologický pokrok s ohleduplností k životnímu prostředí. Zařízení určitě není odpovědí na všechny otázky a také nevyřeší nedostatek personálu, ale díky své automatizaci, jednoduchému ovládání a přesnému dávkování nabízí celou řadu funkcí, které částečně nebo zcela vyřeší výše zmíněné problémy.

Zvýšená produktivita: V souvislosti s požadavky na vyšší efektivitu provozu v lakovně nabízí vybavení lakovny PPG MoonWalk skvělou optimalizaci práce i spotřeby materiálu. Nalezení a namíchání správného odstínu probíhá v poloautomatickém procesu, kdy lakýrník pomocí bezdrátově připojeného spektrofotometru načte v dílně odstín na opravovaném automobilu a pomocí datového přenosu odešle data do zařízení MoonWalk, které se postará o automatické namíchání barvy.

Minimální ztráty: MoonWalk je vybaven patentovaným tlakovým dávkovacím mechanismem, který je schopen odměřit dávkovanou barvu do poslední kapky s přesností na 0,2 g. S takovou přesností může běžný člověk pracovat pouze při maximálním soustředění. MoonWalk tak vždy a za jakýchkoliv okolností snižuje riziko chyby nebo nadávkování většího množství barvy, které je potřeba následně dopočítat. Lakovny, které se stále spoléhají na manuální míchaní produktů, tímto způsobem zbytečně vyhodí materiál za stovky tisíc korun. énaměřeném a nadávkovaném materiálu lze samozřejmě pomocí softwaru odeslat do nadřazených účetních systémů, aby firma měla lepší přehled o nákladech na jednotlivé zakázky. Díky uzavřenému systému míchání nedochází ke zbytečnému kontaktu lakýrníků s chemickými látkami. Víme, že každá osoba by měla při práci s nebezpečnými látkami používat ochranné pomůcky, ale praxe bývá poměrně často jiná. V případě MoonWalku můžete celý proces míchání sledovat za ochranným krytem.

Snížení nákladů na energie: S PPG MoonWalk přestává být lakovna největším energetickým spotřebičem v podniku. Právě lakovna a jednotlivá vybavení laovny v ní jsou velmi často spojovány s vysokými energetickými nároky. Moderní technologie však nabízejí využití materiálů, které jsou přizpůsobeny nižším teplotám schnutí, a ruku v ruce s tím jdou i softwarová řešení, která pomáhají optimalizovat spotřebu a snižovat plýtvání materiálem.

Standox
Servind

Technologie Axalta Irus, eliminující potřebu ručního míchání

Plně automatizované zařízení pro míchání autoopravárenských barev Axalta Irus Mix.

Axalta Coating System, přední světová společnost zabývající se nátěrovými a lakovacími systémy, mezi které patří i německá prémiová značka Standox, představila už v loňském roce novinku Axalta Irus Mix. Jde o rychlé, efektivní a plně automatizované vybavení lakovny pro míchání autoopravárenských barev. Axalta Irus Mix dodává vysoce přesné barvy a využívá zcela nových nápaditých obalů, maximalizuje zisk a poskytuje výhody s cílem uspět na náročném autoopravárenském trhu.

Axalta Irus Mix dokončuje jednoduchý tříkrokový proces digitální správy barev Axalta Irus: Scan – Find – Mix. Nová technologie umožňuje zákazníkům pracovat efektivněji, ziskověji a udržitelně. Koncept, vývoj, návrh a konstrukci zařízení Axalta Irus Mix řídila Axalta v rámci výhradního partnerství se společností Santint, předním světovým výrobcem zařízení.

Axalta Irus Mix poskytuje čtyři klíčové výhody

Časová výhoda

Jedná se o rychlý, výkonný a plně automatický míchací stroj. Na základě testů společnosti Axalta mohou lakýrníci ušetřit až 60 % času při práci s mícháním odstínů.

Optimalizace práce

Zařízení využívá inovativní systém dóz společnosti Axalta.

Velmi jednoduchá možnost použít zařízení, které nemusí být během samotného dávkování a míchání obsluhováno technikem. Tento proces umožňuje lakýrníkům provádět během míchání barvy produktivní úkony.

Výhody snížení odpadu

Zařízení je navrženo tak, aby fungovalo s inovativním systémem dóz společnosti Axalta, není třeba produkt doplňovat nebo ho přelévat do speciálních nádob. Dózy jsou navíc opatřeny přesnými dávkovacími víčky, která poskytují přesnou barvu bez zbytečného odpadu.

Udržitelnost

Dózy jsou vyrobeny z 50 % z recyklovaného plastu, což podtrhuje trvalý závazek k udržitelnosti. Prémiové kvality báze Standoblue jsou k dispozici v těchto dózách pouze pro zařízení Axalta Irus Mix.

Tento článek byl převzat z časopisu AutoEXPERT vydání č. 4/2024.

Další články