Oblíbenost barev

Global Automotive 2022 Color Popularity Report

Německá společnost Standox, kterou v České republice a na Slovensku zastupuje společnost Servind, zveřejnila v pořadí již 70. výroční zprávu „Global Automotive 2022 Color Popularity Report“. Tuto zprávu vydává koncern Axalta, do nějž výrobce prémiových autoopravárenských laků Standox patří.

Pro zajímavost: první výroční zpráva o popularitě barev byla publikována v roce 1953. V průběhu let se tak stala nejkomplexnějším a nejdéle fungujícím záznamem týkajícím se oblíbenosti barev v automobilovém průmyslu.

Nová výroční zpráva odhalila tři nejoblíbenější barvy roku 2022 – bílou, černou a šedou. Dohromady tvoří vozidla v bílé, černé, šedé a stříbrné barvě až 82 % automobilů na silnicích. Dnešní vozidla se tak mohou zdát méně barevná, ale to neznamená, že jsou méně barevně rozmanitá. Celosvětově se na prvním místě udržely bílé odstíny: celkem 34 %, z toho perleťově bílé se 14 % a uni bílé s 20 %. Dále je na silnících možné vidět vozidla sytě černé barvy. Se třpytivými efekty se s 21 % umístila černá barva na druhém místě. Třetího místa v oblíbenosti dosáhla šedá barva s třpytivými efekty s 19 %. Na nižších příčkách se umístily jasné barvy s vysokou intenzitou a s třpytivými efekty, jako jsou barevné varianty modré (8 %), červené (5 %) a zelené (1 %).

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Další články