Automechanika 2024 – přijeďte, bude to stát za to

V polovině května se ve Vídni uskutečnila tisková konference, na níž ředitel výstavy Automechanika Olaf Mußhoff prezentoval nadcházející letošní ročník této největší světové výstavy pro oblast automobilového aftermarketu. Uskuteční se ve Frankfurtu nad Mohanem ve dnech 13.–15. září – přijměte pozvánku pana ředitele i vy.

Několik čísel na úvod

Automechanika je souhrnný název pro oborový veletrh automobilového aftermarketu, který mateřská organizace Messe Frankfurt pořádá po celém světě. Z obrázků 1 a 2 si můžete udělat představu o velikosti a významu celého konceptu, který má celosvětově potenciál zásahu až 1,3 miliardy lidí.

Obr. 1 a 2. Automechanika je fenomén s globálním dopadem. Zde vidíte jednotlivé výstavy tak, jak se budou v letošním roce konat v různých částech světa.

Samotná Automechanika přímo ve Frankfurtu nad Mohanem se koná ve dvouleté periodicitě a je největší a nejvýznamnější ze všech výstav pořádaných pod tímto jménem. V předcovidové době v roce 2018 se prezentovalo téměř 5 000 vystavovatelů, za kterými dorazilo na 135 000 návštěvníků ze 175 zemí (celých 66 % návštěvníků přijelo do Německa ze zahraničí). A zatímco předloňská Automechanika dosáhla zhruba polovičních čísel, podle slov Olafa Mußhoffa letošní ročník už bude co do počtu vystavovatelů zpátky na předcovidové úrovni.

ZDE najdete vše o výstavě Automechanika.

A jaká tedy bude Automechanika 2024?

Obr. 3 Automechanika 2024 bude stát na pěti základních pilířích.

Zajímavá, pestrá, inspirativní, „šťavnatá“… Pořadatelé si uvědomují (a nejen uvědomují, oni velmi pozorně naslouchají zpětné vazbě od návštěvníků i vystavovatelů), že lidé mají po celém covidovém šílenství snad ještě větší potřebu se setkávat, být spolu, osobně mluvit, a to nejen v rámci čistě pracovních jednání. Proto management klade velký důraz na doprovodný program v rámci výstavy i poté, co večer skončí oficiální otevírací doba. Na obrázku 3 vidíte pět strategických pilířů, na kterých bude letošní výstava ve Frankfurtu stát, a toto je pátý z nich pod názvem Emocionalizace. Sám o sobě by samozřejmě nefungoval, Automechanika má především za cíl odrážet obrovské změny a neskutečnou míru inovací, kterými automobilový a potažmo autoopravárenský sektor prochází.

EV Expo @Automechanika

Velmi zajímavý bude třeba koncept EV Expo @Automechanika, tedy jakási „výstava v rámci výstavy“, věnovaná aftermarketu elektromobilů. Pořadatelé ji připravují ve spolupráci s čínskou obchodní agenturou na podporu mezinárodního obchodu CCPIT (China Council For the Promotion of International Trade) a prezentovat se zde budou mimo jiné nové čínské značky vozidel ve smyslu získávání důvěry evropského aftermarketu.


Jaká tedy bude Automechanika 2024?

Zajímavá, pestrá, inspirativní, „šťavnatá“…


Innovation4Mobility

Velmi silné bude letos toto tradiční expertní fórum, které v hale 3 nabídne celou řadu odborných přednášek a diskusních panelů. Ty budou probíhat po celou dobu konání výstavy a vystřídají se při nich klíčoví zástupci autoopravárenského průmyslu. Stačí si jen vybrat téma a příslušnou část programu navštívit.

Automechanika Innovation Awards

Soutěž o ceny za inovaci má rovněž obrovskou tradici, sahající v tomto případě až do roku 1996. Vystavovatelé budou moci přihlásit své exponáty do jedné z devíti kategorií a všem vítězným exponátům se dostane nejen slavnostního vyhodnocení, ale rovněž samostatné prezentace.

CEO breakfast…

… tedy „snídaně ředitelů“ je naopak jeden z nejmladších konceptů v rámci Automechaniky, poprvé s ním pořadatelé přišli na poslední výstavě v roce 2022. Je to příležitost pro osobní setkání v uvolněném snídaňovém duchu, ovšem stejně jako naposledy, i tentokrát bude mít tato snídaně svého spíkra, kterým nebude nikdo jiný než držitel šesti titulů nejlepšího světového fotbalového rozhodčího Pierluigi Collina. V podstatě přijde zúčastněným top manažerům říct, jaké to je, dělat důležitá rozhodnutí pod obrovským tlakem ve velmi krátké době.

Historická vozidla

Na Automechanice se logicky sejdou lidé, kteří mají co do činění s auty. A kdo má co do činění s auty, nemůže nemilovat automobilové veterány. Proto jim bude věnován veliký prostor jak z hlediska byznysu, tak i již zmíněných emocí. Ne nadarmo zní podtitul této části výstavy: „… tam, kde se byznys potkává s vášní“.

Ve dnech 13.–15. září navíc proběhne mezi Frankfurtem a Mohučí (start i cíl budou na výstavišti) rallye historických vozidel. Celkem sto posádek se bude moci postavit na start a udělat radost sobě i přihlížejícím divákům.

Obr. 4 Historické automobily budou elegantně propojovat svět byznysu a emocí.

Afterwork party

V pátek 13. září mohou návštěvníci i vystavovatelé zůstat na velkou večerní party se spoustou doprovodného programu. To je však jen třešnička na dortu, protože každý den budou od 17 do 19 hodin na výstavišti probíhat tzv. happy hours. Čili pokud začnete jednání, které se protáhne přes oficiální konec dne, můžete se volně přesunout do jednoho z mnoha občerstvovacích míst v rámci výstaviště.

Na závěr

Letošní Automechanika bude velmi důstojným setkáním odborníků z autoopravárenské branže, a pokud vás tato krátká ochutnávka inspirovala k tomu, abyste se do Frankfurtu vydali, pod připojeným QR kódem můžete získat další velké množství informací. Tak na viděnou ve Frankfurtu!

Tento článek najdete v časopisu AutoEXPERT, vydání č. 6/2024.

Další články