Kalkulační systémy (1)

kalkulační systém

Na začátku každého roku se tradičně ptáme dodavatelů kalkulačních a datových systémů na český trh, jaké novinky pro vás ve svých systémech připravili a jak se dívají do budoucna. Přinášíme první část jejich odpovědí.

1) Jaké přinášíte nebo se v letošním roce chystáte přinést ve svých systémech konkrétní novinky?

2) Jaké trendy sledujete ve vývoji kalkulačních a informačních systémů obecně? Ptáme se zejména v souvislosti s velmi rychlým vývojem AI.

DAT

Jan Kolář, Head of sales

DAT logo
Rozhraní systému FastTrackAI
Obr. Rozhraní systému FastTrackAI

1. Aktuálním tématem je samozřejmě umělá inteligence (AI) a i společnost DAT je v této oblasti velmi aktivní. Náš nový produkt s názvem FastTrackAI® (obr. 1) dokáže z fotografií vozidla rozpoznat poškozené díly, stupeň a typ jejich poškození a v propojení s kalkulačním systémem získat v reálném čase finální kalkulaci. Vytvořili jsme dokonce vlastní mezinárodní vývojový tým, který pracuje na samotné AI logice vyhodnocující fotografie. Tím pádem jsme schopni dosahovat na úrovni rozpoznání škody výborných výsledků, což jsme v uplynulém roce potvrdili i v rámci několika pilotních provozů.

AI je obecně technologií, která v budoucnu dokáže ulehčit práci v mnoha oblastech, ale uvědomujeme si, že není samospasná. Proto jsme se v tomto roce rozhodli jít ještě o krok dále. Ve spolupráci s našimi klienty mapujeme procesy v servisech v oblasti zpracování pojistných událostí a snažíme se společně najít cestu, jak náš systém SilverDAT správně začlenit a přizpůsobit tak, aby přinesl zefektivnění a časovou úsporu. Snažíme se k našim klientům přistupovat individuálně a hledat způsob využití našich nástrojů pro maximální ulehčení a zefektivnění práce (obr. 2). Tohoto kroku jsme schopni díky lokálnímu IT vývoji, kterým naše pobočka DAT Czech and Slovak disponuje.

Prostředí aplikace SilverDAT myClaim.
Obr. 2: Prostředí aplikace SilverDAT myClaim.

Hlavním přínosem kalkulačního systému SilverDAT pro servisy je rychlá a bezproblémová komunikace s pojišťovnami. Rychlé vyřízení pojistných událostí je pro naše klienty zásadní. I v této oblasti jdeme v tomto roce potřebám našich zákazníků naproti. Kromě dalšího vývoje v oblasti propojení se systémy třetích stran, především s DMS systémy, jsme také navázali další spolupráce s pojišťovnami a samostatnými likvidátory. V polovině roku 2021 na náš systém kompletně a úspěšně přešla Generali Česká pojišťovna a na začátku roku 2022 na ni navázala i Vienna Insurance Group ČR (Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna [ČPP]). V tomto roce se pro náš systém SilverDAT rozhodla i pojišťovna UNIQA a samostatná likvidatura CONTIN. V tuto chvíli náš systém využívá již více než 70 % trhu pojištění vozidel. Jsme velmi rádi za důvěru a synergii, která tímto vzniká.

2. Již zmiňovaná AI je rezonující téma, kterému se intenzivně věnujeme v rámci vývoje celé mezinárodní sítě DAT. V oblasti rozpoznávání a výpočtu škod pomocí umělé inteligence jsme velmi daleko a neustále FastTrackAI® vylepšujeme. Uvědomujeme si ale zároveň, že jen vysoká kvalita samotného produktu nestačí. Je potřeba ve spolupráci se servisy, které nejlépe vědí, jak komplexní a složitý je celý proces, najít vhodnou formu využití nových nástrojů. Je dobře, že AI otevřela téma automatizace a zefektivnění procesů jako takových. Díky našemu lokálnímu IT týmu můžeme být i v této oblasti nápomocni a v budoucnu přizpůsobit funkcionality našeho programu pro pohodlnější práci a větší efektivitu a ziskovost našich zákazníků.

Obrazovka kalkulačního systému

Druhým zásadním trendem v oblasti servisního byznysu jsou zvyšující se nároky na technické propojení mezi jednotlivými systémy. V této branži vstupuje do procesu mnoho subjektů: servisy, pojišťovny, importy, zákazník… Efektivní komunikace a rychlý přenos informací jsou zásadní. Proto i systém SilverDAT umožňuje napojení na systémy dalších stran, ať už jsou to portály pojišťoven, nebo DMS systémy. V rámci tohoto trendu ale dochází k tomu, že servis pracuje s několika systémy najednou a některé úkony se zdvojují. Je důležité optimalizovat a zjednodušit celý proces a najít cestu, jak ušetřit čas. S tím v rámci zmiňovaného projektu našim zákazníkům pomáháme.

Posledním trendem je využití mobilních zařízení. Naše nová platforma, o kterou jsme již v některých servisech systém rozšířili, umožňuje jednoduše a intuitivně využívat kalkulační systém na mobilním zařízení, a to především pro přenos fotografií, ale také pro výpočet samotné škody.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články