Technologie v dílně (1): Osvětlení

Technologie v dílně (1)

Vážení čtenáři, uvádíme nový seriál, ve kterém za přispění spolupracujících společností představíme řešení pro dílny (autoservisy, pneuservisy, karosárny, lakovny, showroomy, …) především z oblastí technologického vybavení – osvětlení, vytápění, tepelných čerpadel, rozvodů vzduchu, odpadového hospodářství, skladování atd. V první části zabrousíme do nejsledovanějšího současného tématu, jímž je úspora energií. Nezanedbatelnou část spotřeby totiž tvoří odběr elektrické energie pro osvětlení.

Správné osvětlení pracoviště má svůj neoddiskutovatelný vliv nejen na efektivitu práce, zdraví pracovníků, ale i na jejich bezpečnost. Neodpovídající světelný komfort může způsobovat poruchy soustředění, únavu, bolest očí či hlavy, deprese nebo i psychické problémy. Je třeba mít na paměti, že špatné osvětlení neznamená jen nedostatek světla, ale také přílišné přesvícení osvětlovaného (pracovního) prostoru.

Legislativní předpisy pro osvětlení

Požadavky na pracovní osvětlení uvádí § 45 a § 45a nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Stanovuje podstatné požadavky na osvětlení pracoviště, minimální hodnoty umělého osvětlení, včetně osvětlení konkrétních pracovišť.

Dále je zapotřebí znalost norem:

  • ČSN 36 0020 – Sdružené osvětlení
  • ČSN 36 0011-3 –

    Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


    Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

    Koupit předplatné

    Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články