Rozhovor na téma: Jak na energetickou soběstačnost dílny?

Následující text můžeme směle zařadit do tématu Budoucnost je tady. Vysoké ceny energií nás už asi neopustí a o to aktuálnější je téma energetické soběstačnosti. Požádali jsme v této souvislosti o rozhovor Josefa Bartoníčka ze společnosti GWL, která se mj. zabývá vývojem a prodejem energetických systémů od solárních panelů po bateriová úložiště.

V době razantního nárůstu cen energií mnoho domácností i autoopraven řeší otázku maximální energetické soběstačnosti. Tím, že dílny zpravidla disponují velkou střešní plochou, může se pro ně jevit zajímavé osazení střechy fotovoltaickou elektrárnou v kombinaci s bateriovým úložištěm. Můžete říct obecně něco k samotné koncepci takovéhoto uspořádání? Jaké má výhody, jaká úskalí, jaké jsou přibližně vstupní náklady a jaká je návratnost? Kdy má smysl o pořízení vůbec uvažovat?

Je to tak, jak říkáte, po energetické soběstačnosti je opravdu velká poptávka. Na rozdíl od rodinných domů, kde je instalace vlastního solárního zdroje nyní také velmi poptávaná, má instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) pro firmy zásadní výhodu: hlavní spotřeba energie probíhá přes den, kdy FVE energii produkuje. Lze tu tedy uvažovat i o realizaci bez bateriového úložiště, což zásadně snižuje cenu pořízení. Popis toho, kdy se která varianta vyplatí, by nám tu zabral příliš prostoru, ale můžeme vás odkázat na e-knihu, kterou lze stáhnout zdarma v češtině na https://bit.ly/GWL-brozura.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.

Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články