Bezemisní továrna ZF

11. 3. 2024

V Klášterci v České republice otevírá Skupina ZF první bezemisní závod po rekonstrukci, která trvala necelý rok a půl.
V Klášterci v České republice otevírá Skupina ZF první bezemisní závod po rekonstrukci, která trvala necelý rok a půl.

Po rekonstrukci, která trvala necelý rok a půl, otevírá společnost ZF v Klášterci svou vůbec první závod s nulovými emisemi. Tato nová továrna ZF je výrobní závod výkonové elektroniky, který je součástí divize Electrified Powertrain Technology. Jde o další krok společnosti k deklarovanému dosažení klimatické neutrality ve všech hodnotových řetězcích do roku 2040 Bude použit jako plán pro všechny závody ZF po celém světě. Společnost postupně přechází na udržitelně vyráběnou energii ve všech lokalitách, zvyšuje energetickou účinnost procesů, elektrifikuje významnou část svých produktů a využívá recyklované materiály.

Pilotní projekt

Jednou z hlavních výzev je převést stávající závody ZF po celém světě tak, aby mohly být provozovány s klimaticky neutrální energií. „Udržitelná transformace v lokalitě Klášterec je průlomová pro celou naši výrobní síť a pomáhá nám výrazně snížit emise skleníkových plynů,“ říká Stephan von Schuckmann, člen představenstva ZF, a pokračuje: „Pro vybudování pevných a udržitelných základů je důležité vybavit továrny schopností vyrábět elektřinu. V Klášterci toho bylo dosaženo instalací 3 400 solárních modulů, které pokrývají zhruba 20 % roční spotřeby elektřiny továrny. Veškerá elektřina, která není vyrobena interně, je nakupována z obnovitelných zdrojů – zejména větrné a vodní energie.

Továrna ZF je náskok oproti plánu

„Klášterec je naším etalonem,“ zdůrazňuje Dhanashree Kad, vedoucí udržitelnosti v divizi technologie elektrických pohonů ZF. Již v roce 2025, tedy pět let dříve, než bylo původně plánováno, budou všechny lokality ZF plně napájeny zelenou elektřinou vyráběnou interně nebo získanou prostřednictvím smluv s poskytovateli obnovitelné energie. Kromě toho byl systém vytápění plynem závislým na fosilních palivech v Klášterci nahrazen tepelnými čerpadly, což snižuje celkové roční náklady elektrárny o 50 %. V chladnějších měsících továrna ZF využívá přirozeného chladu venkovního vzduchu (free cooling) k ochlazování technologie v objektu. Různá opatření pro lepší tepelnou izolaci a rekuperaci tepla doplňují tento místní koncept klimatu.

Továrna ZF je v Klášterci – zhruba 100 kilometrů severozápadně od Prahy – od roku 1992. Dnes má nově zrekonstruovaný závod téměř 700 zaměstnanců a vyrábí výkonové elektronické součástky pro elektromotory vyráběné závody ZF v Německu a Srbsku. Mezi zákazníky patří mezinárodní výrobci automobilů.

www.zf.com

Další články