Den se značkou TEXA

Tréninkové centrum LKQ CZ v Praze přivítalo minulý měsíc zájemce na odborném dni, v jehož rámci proběhlo předvedení kalibrace jízdních asistentů řidiče ADAS, představení diagnostické komunikace Security Gateway a přístroje pro dekarbonizaci, vše z produkce italského výrobce TEXA.

Hojná účast návštěvníků workshopu potvrdila, že je o tyto okruhy v oblasti autoopravárenství enormní zájem. Ojedinělost akce podtrhl i fakt, že hlavními přednášejícími byli přímo specialisté ze společnosti TEXA, jmenovitě Mimmo Fichera a Franco Breda.

Kalibrace ADAS

Obr 1: Měřicí pracoviště pro předvedení kalibrace prvků ADAS pomocí zařízení TEXA RCCS 3 BT.

Jako první v pořadí byla teoretická přednáška o funkcích prvků ADAS. Následovala praktická ukázka kalibrace přední kamery systému ADAS přímo na vozidle přístrojem RCCS 3 BT. Na jejím začátku proběhla předkontrola geometrie podvozku pomocí zařízení Starline (by Ravaglioli), které je přímo kompatibilní s přístrojem. Během kalibrace se přítomní také dozvěděli informace o nové součásti diagnostického softwaru, a to kontrole originality řídicích jednotek, což je pro správnou kalibraci klíčové. Přístroj RCCS 3 BT zde byl v nejvyšší konfiguraci s digitálním 75″ zobrazovacím panelem, jenž po identifikaci vozidla automaticky zobrazí na obrazovce odpovídající měřicí terč. Dodává se rovněž ve verzi s klasickými mechanickými terči, což je ekonomičtější varianta.

Security Gateway

Zařízení pro dekarbonizaci TEXA H2 Blaster.
Obr 3: Zařízení pro dekarbonizaci TEXA H2 Blaster.

Druhým bodem workshopu bylo seznámení s novinkami zabezpečeného diagnostického přístupu pro nastavování řídicích jednotek ve vozidle – Security Gateway, bez něhož je diagnostika některých vozidel vyrobených po roce 2018 téměř nemožná (záleží však na značce výrobce vozidla). Výhodou je, že přístup pro smluvní automobilky – většinu evropských značek, některé americké a část asijských – je součástí předplatného diagnostického softwaru výrobce TEXA, a není tak nutné platit za jeho odemčení přímo automobilkám.

Zařízení pro dekarbonizaci TEXA H2 Blaster

V závěrečné části celodenního maratonu představili zástupci společnosti TEXA novinku pro automatickou dekarbonizaci motoru bez fyzického zásahu – TEXA H2 Blaster. Zařízení využívá elektrolýzu ke generování oxyhydrogenu (směsi vodíku a kyslíku), který je při běžícím a zahřátém motoru přiváděn pomocí hadice do sacího potrubí a vstupuje tak do spalovacího prostoru. Tam rozpustí a odstraní podstatnou část nánosů ve spalovacích cestách.

Obr 2: Snímek z přednášky o zabezpečené diagnostice.

Na funkci zařízení jsme sami zvědavi, proto se k němu v některém z následujících vydání vrátíme.

Tento článek najdete v časopisu AutoEXPERT vydání č.10/2023.

Další články