Iveco s technologií UFI Filters vítězí v Dakaru 2023

Již 45 let poutá rallye Dakar pozornost náročností svých etap a oceňuje ty nejlepší výkony ve čtyřech kategoriích: osobní automobily, čtyřkolky, motocykly a nákladní automobily. V kategorii kamionů byl v letošní soutěži nejrychlejší tým Iveco. Janus van Kasteren z Nizozemska dovedl na nejvyšší stupeň vítězů své Iveco PowerStar s motorem Cursor 13.

Palivový filtr OE pro vozidla Iveco.

Spolupráce společnosti UFI Filters s italským výrobcem užitkových vozidel a těžkých nákladních vozidel sahá hluboko do historie. Motory Iveco Cursor 11 a 13 dlouhodobě využívají technologii UFI Filters, která už si získala jméno v oblasti originálních dílů (OE), jak dosvědčují dodávky palivových filtrů, olejových filtrů a filtrů odvětrání klikové skříně.

Palivové filtry

Kompletní palivový filtr UFI osazený jako OE zaručuje vysokou účinnost filtrace, kompatibilitu s bionaftou a vysoké výkony při garanci maximální účinnosti v intervalu až 150 000 km. Jeho robustní schránka je plastová, což znamená úsporu hmotnosti. Snadno vyměnitelný filtr tvoří kombinace celulózových a syntetických vláken vyrobená dle exkluzivní specifikace FormulaUFI.H2O, jež zajišťuje účinnost filtrace více než 95 % částic o velikosti 4 μm. Filtr je dostupný i jako náhradní díl pod katalogovým číslem 26.044.00. Kromě vozidel PowerStar jsou těmito filtry osazována i Iveca S-Way a X-Way s motorem Cursor 13 Euro 6d.

Olejové filtry

Olejový filtr OE pro vozidla Iveco.

Mezi další filtry vyvinuté společností UFI jako OE pro Iveco patří patentovaný olejový filtr pro výkonné motory Cursor 11 a 13 Euro 6d, jimiž jsou osazována vozidla PowerStar, Stralis S-Way a X-Way. Filtr se dodává také jako náhradní díl s katalogovým číslem 25.169.00. Tento olejový filtr UFI zaručuje vysokou čistotu oleje i dokonalé mazání součástí motoru, čímž přispívá k jejich menšímu opotřebení. Je umístěn v odolném hliníkovém pouzdru pevně přišroubovaném k motoru. Plastové víko navíc přispívá k jeho elasticitě, nízké hmotnosti a těsnosti. Filtr je tak schopen pracovat s tlaky až 13 barů. Vlastní filtrační médium dle exkluzivní specifikace FormulaUFI.Stratiflex tvoří skládané vrstvy celulózových a syntetických vláken. Filtrační médium dokáže odloučit mikročástečky „sazí“ a zaručuje vysokou účinnost v intervalu až 150 000 km.

Filtry odvětrání klikové skříně

Rotační filtr odvětrání klikové skříně (blow-by filter) OE pro vozidla Iveco.

Dalším významným OE filtrem UFI je rotační filtr odvětrání klikové skříně. Ten zachycuje olejové výpary vznikající ve spalovací komoře motoru. Pro tento filtr použila společnost UFI Filters médium FormulaUFI.Micron, vyrobené ze syntetického materiálu v kombinaci se skelnými vlákny – odolává tedy působení olejových par s vysokou mírou kyselosti. I přes své kompaktní rozměry zaručuje tento samočisticí filtr vysokou účinnost filtrace a jen minimální pokles tlaku.

www.ufifilters.com

Další články