Nákup elektromobilů podle Carvago

21. 12. 2023

Carvago.com, online tržiště s více než milionem ojetých vozů z celé Evropy, přichází s unikátní cenovou mapou, která odhaluje výrazné rozdíly v cenách na jednotlivých trzích.

Podle nejnovějších dat jsou Španělsko, Itálie, státy Beneluxu či Rumunsko trhy s nejatraktivnější nabídkou – nabízí elektromobily a hybridní automobily s největšími rozdíly v ceně oproti tuzemskému trhu. Německo, dlouhodobě oblíbená destinace pro nákup ojetých vozů, se vyznačuje atraktivními cenami zejména starších elektroaut, jako je například BMW i3 z roku 2015. V nabídce hybridních vozů ale zaostává. Zajímavé příležitosti nabízí také francouzský trh či naši sousedé na severu, respektive na východě, tedy nabídka polských a slovenských prodejců.

Kde koupit elektromobil

Výsledky nejnovější analýzy, která sleduje prodané vozy v období druhé poloviny loňského roku až do konce února roku letošního, ukazují, že výběr správné lokality pro nákup může přinést zákazníkům značné úspory. Například Škoda Enyaq iV z roku 2022 s výkonem 150 kW se v Itálii prodávala průměrně o více než 200 tisíc korun levněji. Další často žádaný elektromobil, Tesla Model 3 s výkonem 211 kW z roku 2019, se v Nizozemsku prodával průměrně o 150 tisíc korun levněji než v ČR.

Jak jsou na tom hybridy?

Rovněž analýza cen hybridních vozů přinesla podobné zjištění. Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV z roku 2022 byla v Belgii v průměru o 170 tisíc korun levnější než na domácím trhu. „Náš výzkum odhaluje významné cenové rozdíly mezi trhy, které lze přičíst různým lokálním specifikům, jako jsou poplatky, daně či dotace,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvago. „Dlouhodobě se snažíme našim zákazníkům přinášet pohodlnou službu na nákup auta prakticky odkudkoliv z Evropy. Z velikosti nabídky nakonec vždy těží zákazník, který může využít cenových rozdílů mezi jednotlivými zeměmi při zachování vysoké úrovně služeb.“

O analýze

Analýza zahrnuje nejprodávanější BEV a Hybrid vozidla, kterých se ve sledovaném období prodalo více než 15 kusů jakožto stanoveného statistického minima a zároveň byla jejich průměrná prodejní cena nižší než na českém trhu. Carvago analyzovalo data na základě značky, modelu, roku výroby, výkonu a paliva. Vyhodnocená data byla škálována dle váženého průměru cen. Sledované období: od 1.7. 2023 do 29.2. 2024

carvago.com

Další články