Peugeot na VivaTech 2024 v Paříži

20. 5. 2024

Od 22. do 25. května se v Paříži koná největší evropská událost technologických inovací VivaTech. Zúčastní se jí i značka Peugeot, a to se svým konceptem Inception. Dále na svém stánku představí svou vizi budoucnosti, revoluční ovládání Hypersquare.

Peugeot inception Concept: elektrická mobilita zítřka

Peugeot Inception Concept je vyjádřením optimistické vize udržitelné mobility podle značky Peugeot. Koncept byl odhalen na veletrhu CES v Las Vegas, francouzská veřejnost ho poprvé „naživo“ uvidí na akci VivaTech 2024.

Peugeot Inception Concept nově interpretuje geny značky a vstupuje do nové éry designu. Má velmi výrazné, a přesto jednoduché a čisté linie. Jeho povrchová úprava a použité textury ladí s digitálním světem. 100% elektrický Peugeot Inception Concept je vybaven technologií 800 V. Jeho baterie o kapacitě 100 kWh umožňuje ujet na jedno plné nabití 800 km. Interiér konceptu Inception je ukázkou nových technik, které bude značka Peugeot používat, aby splnila závazek skupiny Stellantis snížit do roku 2030 svou uhlíkovou stopu o více než 50 % ve srovnání s 2021 a do roku 2038 se stát plně bezemisním:

  • Kované textilie: zbytky 100% polyesterové tkaniny z prototypových dílen designového centra nebo od dodavatelů se znovu použijí a jsou tepelně slisovány ve vakuu, přičemž je do nich vstříknuto pojivo ve formě pryskyřice z obnovitelných zdrojů.
  • Samet a 3D tisk: sedadla a podlaha jsou potaženy velmi speciálním sametem ze 100% recyklovaného polyesteru, který je použit i na pokrytí podlahy, kde je potištěn 3D vzory a funguje jako koberec.
  • Polstrování Air Quilting®: pohodlí sedadel umocňuje přítomnost nastavitelného polstrování v oblasti ramen.

Přepracovaný ikonický Peugeot i-Cockpit® s Hypersquare

Peugeot i-Cockpit®, kterým bylo za posledních 12 let vybaveno více než 12 milionů modelů, je symbolem inovací značky Peugeot ve prospěch zákazníků a jejich potěšení z jízdy. Tento systém se nadále vyvíjí, jak dokazuje velkolepá nejnovější generace Panoramic i-Cockpit®, která byla představena v nových vozech Peugeot 3008 a 5008.

Hypersquare vede k novým, přirozeným, jednodušším a intuitivnějším gestům. Řidiči mohou pouhými několika kliknutími nebo stiskem konečky prstů ovládat všechny parametry vozidla, aniž by sundali ruce z ovladače řízení. Hypersquare tak v kombinaci s technologií steer-by-wire zjednodušuje řízení a zvyšuje jeho instinktivnost.

Peugeot Hypersquare a nová generace i-Cockpit®, které revolučním způsobem změní emoce a potěšení z jízdy, se v roce 2026 objeví v budoucích vozech značky.

Data a online služby s Mobilisights

Peugeot na svém stánku na akci VivaTech 2024 prezentuje Mobilisights. Tato obchodní jednotka skupiny Stellantis, zaměřená na datové služby (DaaS), poskytuje přístup k telemetrickým údajům z připojených vozidel Peugeot a vozů dalších značek skupiny. Data shromážděná službou Mobilisights jsou využívána k personalizaci zkušeností uživatelů prostřednictvím inovativních služeb a aplikací z ekosystému partnerů třetích stran s cílem zlepšit každodenní život řidičů.

Remote driving

Peugeot na svém stánku na VivaTech 2024 představuje také svého partnera, společnost Vay, se kterou zkoumá možnosti využití „remote drivingu“. Pod tímto pojmem se rozumí ovládání a řízení vozidla na dálku. Tato technologie umožňuje díky mobilnímu připojení a kamerám zabudovaným do vozidla efektivně řídit na dálku několik vozidel jediným řidičem.

Na VivaTech 2024 představí Peugeot na svém stánku stanici umožňující remote driving. Pomocí ní mohou vysoce vyškolení a certifikovaní specialisté řídit na dálku prostřednictvím ovládání řízení, brzdění a akcelerace vozidla. Stanice poskytuje pohled na okolí vozidla v reálném čase a zajišťuje přesné ovládání. Tato technologie by mohla v budoucnu najít uplatnění například pro distribuční firmy či pro služby pronájmu vozidel.

www.peugeot.cz

Další články