
27. 5. 2026

Automobilky Toyota a Isuzu vyvíjejí v rámci společného projektu první sériově vyráběné lehké nákladní dodávky s vodíkovým palivovým článkem. Zahájení výroby je plánováno na rok 2027. Tento lehký nákladní vůz tak představuje další krok směrem k dekarbonizaci komerční dopravy a budování tzv. vodíkové společnosti.
Nový model bude vycházet z elektrického nákladního vozu Isuzu ELF EV a využije palivový článek třetí generace od společnosti Toyota. Obě společnosti budou systém vyvíjet společně tak, aby byl plně kompatibilní s požadavky komerční dopravy, zejména při vysokém denním zatížení. Cílem spolupráce je nabídnout řešení pro logistiku s vysokou intenzitou provozu, například zásobování supermarketů či rozvoz chlazeného zboží. V těchto podmínkách jsou klíčové krátké časy doplňování energie a dlouhý dojezd. Právě zde mají vodíkové vozy oproti elektromobilům výhodu. Palivové články nabízejí vysokou energetickou hustotu, a zároveň umožňují vozidlům rychlé tankování což přispívá k efektivnějšímu provozu. Stejně jako elektromobily mají vozidla s vodíkovými články při jízdě nulové emise CO₂ a nízkou hlučnost.
Cílem je dekarbonizace dopravy
Projekt navazuje na předchozí spolupráci obou značek, například na vývoj vodíkového autobusu ERGA FCV. Společnosti Toyota i Isuzu zároveň pracují společně na snížení nákladů, výrobce Isuzu na optimalizací konstrukce vozidla a výroby, automobilka Toyota na inovacích v oblasti palivových článků.
Společná iniciativa je součástí širší strategie obou společností podporovat rozvoj vodíkové mobility a bezemisní logistiky. Automobilka Toyota dlouhodobě vnímá vodík jako klíčový energetický zdroj budoucnosti a rozvíjí jeho využití napříč výrobou, transportem i skladováním.


