Už žádné překousané kabely od kuny pro EV

21. 3. 2024

Ochrana proti kunám

Malé sousto s drahými následky. STOP&GO nabízí majitelům elektrických vozidel ochranu proti poškození kabeláže kunou, která je ušetří od desetitisícových škod.

Jakkoliv je nástup elektromobility u nás pozvolnější než v západní Evropě, počet nových registrací raketově roste. Před tímto trendem se nezastavují ani kuny a líbí se jim nejen pod kapotou klasického vozidla, ale i elektromobilu. Bohužel ve druhém zmíněném případě jsou následky poškození kabelů kunou daleko fatálnější. Z bezpečnostních důvodů totiž vysokonapěťové kabely nelze opravit, musejí se vyměnit.

Drahá výměna

„Tady není prostor pro kompromisy,“ vysvětluje Markus Spies, ředitel společnosti Norbert Schaub GmbH, výrobce přípravků na odpuzování kun STOP&GO. „Tato výměna je naprosto nezbytná i pro sebemenší poškození a může stát až 7 000 eur. Aby se majitelé vyhnuli těmto nepříjemnostem, je třeba vozidla preventivně chránit.“

Takovou ochranu nabízejí odpuzovací systémy kun od STOP&GO. Jsou obzvláště uživatelsky přívětivé a nabízejí majitelům elektrických a spalovacích vozidel stoprocentní ochranu.

Systémy odpuzující kuny od STOP&GO: uživatelsky přívětivé

Montáž systémů odpuzujících kuny STOP&GO by měla být provedena v autodílně a probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku je motorový prostor nastříkán STOP&GO odstraňovačem pachových stop, který zabraňuje přitahování jiných samců. Druhým krokem je instalace do motorového prostoru zařízení na odpuzování kun, např. STOP&GO 8 PLUS MINUS CLIP. Jde o vysokonapěťové zařízení s ultrazvukem. Kromě ultrazvukové technologie má šest dvojitých kontaktních desek z nerezové oceli, které – na principu pastevního plotu – udělí kuně při kontaktu neškodný zásah elektrickým proudem. Díky inovativnímu klipovému uchycení lze kontaktní elektrody namontovat kdekoli na kabel – bez zdlouhavého provlékání, rychle a bez nástroje. To znamená, že zařízení lze libovolně rozšířit a je také vodotěsné IP65 a byla mu udělena pečeť schválení GTÜ.

Proč a kdy kuny koušou

„Kuny jsou teritoriální zvířata a často si označují své území močí a kousnutím, zejména v období páření na jaře,“ vysvětluje Niklas Sell, obchodní manažer STOP&GO. „Zanechávají jak vizuální náznaky, tak stopy pachu prostřednictvím žlázových sekretů přítomných ve slinných žlázách kuny. To signalizuje ostatním kunám, že území je již nárokováno.“

Když se s vozidlem jezdí, často se rychle ocitne na teritoriu jiné kuny. To přitahuje konkurenty a probouzí obranný instinkt kuních samců. Ti se pak snaží zbavit pachových stop domnělého konkurenta.

www.stop-go.de

Další články