Skladovatelnost motorových paliv je velmi diskutovaným tématem. Tato problematika nabyla na důležitosti zejména po přidávání biosložek, které mohou za určitých podmínek ovlivnit jejich stálost a projevit se na omezené době jejich použitelnosti. V případě potřeby skladovat biopaliva po delší dobu je nezbytné vytvořit takové podmínky, které je ochrání před nežádoucími vlivy a budou minimalizovat jejich stárnutí. Na to, jak dnešní motorová paliva správně skladovat, jsme se zeptali Ladislava Červeného ze společnosti ORLEN.
Proč vlastně tankujeme paliva s biosložkami?
Biosložky se do pohonných hmot v České republice začaly povinně přidávat od září 2007 především za účelem dodržení přísné evropské legislativy týkající se snížení emisí skleníkových plynů.
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, který zapracovává příslušné předpisy Evropské unie, měl do roku 2022 dvě klíčové části:
Podle § 19 výše uvedeného zákona musel každý dodavatel pohonných hmot zajistit přimíchávání minimálně 4,1 obj. % biopaliva do benzinu a 6,0 obj. % biopaliva do nafty. Parlament České republiky však po vypuknutí války na Ukrajině zmíněný paragraf zrušil v domnění, že tento krok povede ke snížení cen pohonných hmot.
Nicméně § 20 zákona č. 201/2012 Sb., který zůstal v platnosti, ukládá dodavatelům pohonných hmot povinnost snižovat emise skleníkových plynů o 6 %. Je důležité zmínit, že do povinného snížení se nezapočítávají státní hmotné rezervy uváděné při jejich obměně do volného daňového oběhu na daňovém území České republiky. Podotýkám, že správcem státních hmotných rezerv je akciová společnost ČEPRO, která je zároveň provozovatelem čerpacích stanic EuroOil a RoBiN Oil. Tyto čerpací stanice jsou pověstné prodejem paliv bez biosložek. Síť čerpacích stanic EuroOil má veřejně dostupnou mobilní aplikaci, ve které jsou vždy uvedeny detaily k poslednímu závozu daného paliva. Je však nutné si uvědomit, že v zásobní nádrži se nachází směs několika dodávek, a proto skutečná koncentrace biosložky v tankovaném palivu nemusí odpovídat údajům v aplikaci. Pokud se podrobně podíváte, tak zjistíte, že i některé čerpací stanice EuroOil jsou zaváženy palivy s biosložkami. Rozhodně tedy neplatí, že by zmíněné sítě čerpacích stanic prodávaly paliva pouze bez biosložek. Dokonce i na naše čerpací stanice ORLEN, které jsou zásobovány z terminálů ČEPRO, se dostanou „čisté“ dodávky.
Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.
Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele
Máte už předplatné? Přihlásit se.