Vytahování vstřikovačů a žhavičů

V březnovém vydání jsme zahájili nový seriál, ve kterém vás seznamujeme se společnostmi a lidmi, kteří se v autoopravárenství specializují na jednu konkrétní činnost a poskytují tak servis ostatním opravnám. Tentokrát jsme se za specialisty, otcem a synem Štainerovými, kteří umí odstranit třeba poškozený vstřikovač nebo žhavit, vydali do Královéhradeckého kraje. Jejich působnost je však celorepubliková, v naprosté většině případů oni sami vyjíždějí za svými zakázkami.

Jiří a Martin Štainerovi
Jiří a Martin Štainerovi

Představovat sáhodlouze samotné pány Štainery není třeba, za ně mluví především jejich práce. Tedy alespoň krátce: Jiří Štainer (otec) je původně vyučený strojní zámečník. Na prahu milénia se několik let věnoval prodeji nářadí a přípravků, než se vrátil zpět ke strojařině. Kombinace jeho šikovnosti, teoretických znalostí i praktických zkušeností pak vyústila v to, že se postupně začal věnovat právě této specializaci. Od roku 2010 si získával renomé a klientelu, takže v roce 2018 začal zaučovat svého syna Martina, vyučeného v oboru obráběč kovů. Jak sám říká, stoprocentní zvládnutí této řemeslné dovednosti mu trvalo přibližně rok, a ačkoliv oba ovládají obě technologie, mají své role rozděleny: zatímco Jiří se specializuje na vstřikovače, Martinovou doménou jsou žhavicí svíčky.

Vlastní technologie

Dejme slovo Jiřímu Štainerovi: „My nepoužíváme originální přípravky, máme své vlastní nářadí a postupy. Nejlepší u naší práce proto opravdu je, když se mechanici nepokoušejí zalomený žhavič vůbec demontovat a rovnou volají nás. Jenže oni zpravidla mají pocit, že to nějak jít musí, že přece nebudou platit za takovou jednoduchou věc. Pak ale často napáchají daleko víc škody. Velká část následujících fotek vlastně ukazuje to, co mechanici dokážou vytvořit svým kutilským nadáním. To, že by u toho měli používat rozum, je bohužel často nenapadne. Je to vlastně celá léta dokola. Ovšem má to svůj vývoj: já říkám, že google mechaniky dnes nahrazují AI mechanici…

Potíž je taky v tom, že zákazník najde náš telefon a nepřečte si žádné informace. Ty, včetně ceníku, kontaktu i dalších služeb, jsou na našich internetových stránkách www.vytahovanivstriku.cz. Zákazníci se pak vyptávají na věci, které jsou sice důležité, ale jsou tam napsané. Kdyby si přečetli alespoň úvodní stranu…

Například když mi dnes někdo do telefonu řekne, že je to rozvrtané, tak to většinou odmítnu se slovy: ‚Kdo si to zmršil, ať si to zaplatí.‘ Už to opravdu jinak nejde. Nejhorší je, když zákazník nic neřekne a já se ho náhodou zapomenu zeptat. Potom na místě zjistíme, jak to vypadá… Je pravda, že se to většinou podaří, ale je to na zvážení přímo na místě a samozřejmě za příplatek. Opravdu to jinak nejde.“

Tak se podívejte

Následující fotodokumentaci s komentáři Jiřího Štainera dělíme do tří částí. První sérii tvoří zapalovací svíčky. Ty zatržené lze demontovat pouze u „stojatých“ motorů. Bohužel u vidlicových motorů, plochých (Subaru) ani nakloněných, jako je BMW, nejdou.

První série: zapalovací svíčky

Obr. 1 a 2: Příklad zalomených svíček, závit zůstal v motoru.
Obr. 3: Toto pracovně nazývám „akta X“ – nepochopitelná věc. Zákazník mi poslal tuto fotku, kde je již jednou svíčka převložkována novým pouzdrem, ale asi po měsíci se pouzdro nějak propálilo po délce, jako když ho prořízne. Asi jiskřila, kde neměla? Opravdu nevím, nedělali jsme to. 
Obr. 4 a 5: Toto je VW Caddy asi po 50 000 km. Při výměně svíček se takto „namazaly“ závity. Proč? Jednoduchá odpověď. Originál CNG z výroby. Za mě – plyn nebrat.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články