Dalších pět let pro blokovou výjimku

V minulém vydání jsme otiskli krátkou zprávu pod názvem Komise prodloužila blokovou výjimku, kde jsme slíbili, že přineseme více informací. K tématu se nyní vracíme a ve spolupráci se sdružením SISA uvádíme popis nejdůležitějších změn, které novela přináší.

Platnost nařízení MVBER (MVBER, doplňkové pokyny k nařízení o blokových výjimkách pro vertikální dohody, pokud se vztahují na automobilový průmysl) měla skončit 31. května 2023, nově přijaté nařízení ji prodlouží o pět let do 31. května 2028.

Toto omezené prodloužení umožní Komisi včas reagovat na možné změny trhu, jako jsou změny vyplývající z digitalizace vozidel, elektrifikace a nových modelů mobility.

Aktualizované doplňkové pokyny: Objasňují, že data generovaná snímači vozidla mohou být zásadním vstupem pro poskytování oprav a údržby.

Revidované pokyny pomohou společnostem v automobilovém odvětví posoudit slučitelnost jejich vertikálních dohod s pravidly hospodářské soutěže EU a zároveň zajistí, aby provozovatelé trhu s náhradními díly, včetně autoservisů, měli i nadále přístup k údajům generovaným o vozidlech a nezbytným pro opravy a údržbu.

Přístup k datům z vozidel i pro nezávislé opravce

V souladu s článkem 101 Smlouvy o fungov

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články