BILSTEIN pro elektromobily a hybridní vozidla

31. 5. 2024

I když přechod na elektromobilitu postupuje spíše pomalu, některé modely elektromobilů již zvládly najet mnoho desítek tisíc kilometrů. Model 3 společnosti Tesla se stal průkopníkem v segmentu sedanů, totéž představoval Renault ZOE v segmentu malých vozů, a oba pak následovalo BMW i3/i3S ve třídě kompaktních vozů. Elektrické a hybridní vozy jsou dnes již jako alternativa ke spalovacímu motoru v nabídce automobilek ve všech segmentech a (téměř) pro každého. Všem je společné to, že kladou zcela nové nároky na pružiny a tlumiče, tedy na odpružení vozu.

Odborná kompetence společnosti BILSTEIN

Pokud jde o výměnu originální výbavy elektrických a hybridních vozidel, specialisté společnosti BILSTEIN se jako na hlavní faktory zaměřují na točivý moment, hmotnost a hlučnost. Většina elektromobilů má totiž výrazně vyšší točivý moment než srovnatelné vozy se spalovacím motorem a také jsou v průměru o 300 až 450 kilogramů těžší. Obojí způsobuje větší opotřebení všech dílů zavěšení, což se projevuje nejen horšími jízdními vlastnostmi, ale také vyšší hlučností. A hluk je důležitým kritériem komfortu, a to zejména právě vozidel s elektrickým pohonem.

Pro vývojové pracovníky společnosti BILSTEIN bylo proto důležité navrhnout náhradu originálních tlumičů pro modernizaci řady B4 nebo B6 pro zvláště náročné a na výkon zaměřené zákazníky tak, aby tyto požadavky splňovaly. V tomto ohledu museli brát do úvahy mnoho detailů:

  • Pryžokovové spoje tlumiče s karoserií na jedné straně a s nápravou na straně druhé jsou zvoleny tak, aby poskytovaly optimální hlukovou izolaci, ale zároveň odolávaly zatížení vysokou hmotností – po mnoho kilometrů a po mnoho let.
  • Pružiny v elektromobilech jsou navrženy s ohledem na vyšší hmotnost vozidla, a proto se jinak chovají při vibracích než v modelu se spalovacím motorem. Náhradní tlumiče BILSTEIN OE a OE jsou díky tvrdšímu nastavení charakteristiky speciálně přizpůsobeny těmto vlastnostem pružin.
  • I přes stabilnější konstrukci jsou jednotlivé komponenty a těsnění konstruovány tak, aby ani dlouhodobě nezpůsobovaly žádný slyšitelný hluk – to je kvalitativní charakteristika produktů společnosti BILSTEIN, která se vyplatí zejména při použití v elektrických modelech.

Optimální náhrada OE, rychle dostupná

Výsledkem jsou mimořádně pohodlné, bezpečné, agilní a tiché tlumiče, které splňují všechna kritéria komfortu. K tomu přispívá zejména úzká spolupráce společnosti BILSTEIN s mnoha výrobci vozidel, která trvá již desítky let. Inženýři společnosti BILSTEIN jsou díky ní zapojeni do vývojového projektu již v tak rané fázi, že mohou od počátku hledat a nalézat optimální řešení.

Není proto divu, že společnost BILSTEIN je se svými náhradními tlumiči OE pro elektrické a hybridní vozy průběžně „první na trhu“. BILSTEIN je v současné době prvním dodavatelem pro modely VW ID v Evropě (např. pro ID.Buzz s náhradním originálním tlumičem BILSTEIN B4, výr. číslo 22-344540, nebo s modernizovaným originálním tlumičem BILSTEIN B6, výr. číslo 22-340634 pro přední nápravu, nebo BILSTEIN B6, výr. číslo 24-340663 pro zadní nápravu), stejně jako pro VW ID.4 Crozz, VW ID.6 a VW ID.6 Crozz, které jsou v prodeji pouze na čínském trhu.

Společnost BILSTEIN tak zůstává věrná svému poslání dodávat na trh s náhradními díly velmi rychle náhradní produkty na úrovni dílů pro prvovýrobu – bez ohledu na typ pohonu vozidla.


www.bilstein.com

Další články