EUROL opět na bedně

5. 7. 2023

Výsledky druhého nezávislého testu olejů časopisu Svět motorů dokazují, že to s kvalitou myslí společnost EUROL vážně. Se svým plně syntetickým motorovým olejem Syntence 5W-30 LL obsadila 2. místo.


Po velkém úspěchu testu olejů v roce 2022 (společnost Eurol v něm obsadila 1. místo) se redakce časopisu Svět motorů rozhodla pro čtenáře porovnat další oleje. V průběhu března a dubna 2023 redakce společně s laboratoří SGS Czech Republic testovali další oleje splňující normu VW 504.00/507.00 ve viskozitní třídě SAE 5W-30. Jde o nejrozšířenější výkonnostní specifikaci v Čechách i v sousedním Slovensku. Nejčastějšími „konzumenty“ testovaných olejů jsou vozidla koncernu VW vyrobená v letech 2009 až 2020 s konkrétními výjimkami oběma směry. Ještě v této době jsou na trh uváděny nové vozy, které mají právě tuto normu předepsanou.
 
Redakce si sama určila oleje, které do testu letos zařadí. Rozhodnutí padlo na nejznámější a nejprodávanější oleje na trhu. Do testu byly nakonec zařazeny nejen výrobky všech známých značek na trhu: Castrol, Shell, Total atd., ale i oleje dostupné na sítích čerpacích stanic MOL a Orlen. 
 
Testů a měření musely absolvovat oleje hned několik. Mezi ty nejdůležitější, které ovlivňují celkovou kvalitu oleje, patří následující zkoušky:
 

Popel sulfátový (SA): čím menší číslo SA, tím méně dochází k zanášení filtrů pevných částic.

TBN (alkalická rezerva oleje): udává schopnost olejů odolávat okyselování. Olej s vyšší hodnotou TBN poskytuje lepší antikorozní ochranu motoru.

HFRR: Protioděrová ochrana důležitá pro starší i nové vozy.

Zdánlivá viskozita CCS: zkouška simulující studené starty, oleje s nižší hodnotou CCS poskytují rychlejší promazání motoru.

Kinematická viskozita: charakterizuje tekutost oleje při běžných provozních podmínkách a správné zařazení dle viskozitních norem.

Viskozitní index: charakterizuje změnu tekutosti oleje v závislosti na teplotě, kvalitní základové oleje disponují vyššími hodnotami VI.

Koeficient tření: schopnost oleje snižovat tření na třecích plochách a poskytovat protioděrovou ochranu.

Odparnost dle NOACK: způsobuje houstnutí oleje, zanášení ventilů a sání, ukazatel kvality základového oleje.


Olej Eurol Syntence 5W-30 (uvedený v aktuálním seznamu VW 504.00/507.00) vybojoval druhé místo v testu díky těmto technickým parametrům:

  • Popel sulfátový (čím menší číslo SA, tím méně dochází k zanášení filtrů pevných částic) dosahuje nejnižších hodnot ze všech měřených vzorků.
  • Hodnota TBN (alkalická rezerva oleje) je vyšší než vítěze testu.
  • Prvková analýza oleje společně s nejnižším obsahem sulfátového popele a vysokou hodnotou TBN je důkazem vysoce kvalitního baličku aditiv.
  • Nízká hodnota obsahu síry v kombinaci se standardní odparností a nadprůměrnou hodnotou viskozitního indexu jsou jednoznačným ukazatelem vynikajících parametrů základového oleje.
  • Nízký koeficient tření a HFRR ukazují na nadprůměrné protioděrové vlastnosti, které chrání motor před mechanickým poškozením.


Právě vysoká kvalita testovaného oleje Eurol byla rozhodujícím faktorem pro zařazení maziv této značky do nabídky společnosti DF Partner.

Další články