Ve spolupráci s jedním z největších světových výrobců syntetické motorové nafty (HVO), švédskou společností Neste, vám přinášíme informace o tomto palivu.
Článek pro vás revidoval náš spolupracovník na oblast paliv Vladimír Třebický.
Běžné označení HVO pochází z výrazů „hydrotreated vegetable oil“ nebo „hydrogenated vegetable oil“. Jde o zkratku z doby před rokem 2010, kdy byly jako vstupní suroviny používány pouze rostlinné oleje. Dnes se HVO stále více vyrábí z odpadních a zbytkových tukových frakcí pocházejících z potravinářského průmyslu, stejně jako z frakcí nepotravinářského rostlinného oleje (obr. 1 ).
Tedy HVO, resp. hydrotreated vegetable oil již nejsou přesné termíny popisující původ paliva, nicméně již se vžily a jsou běžně používány v legislativě, normách pro paliva a doporučeních kvality biopaliv, stanovených automobilovými společnostmi.
Neste Corporation, největší producent HVO v Evropě, nazývá svůj vlastní produkt HVO „Neste Renewable Diesel“ nebo „Neste MY Renewable Diesel“. Běžně se také používá „obnovitelná parafinická nafta“, protože jde o chemicky vhodnou definici kvality produktu. Dalšími producenty HVO jsou společnosti ENI a Total.
Vlastnosti tohoto produktu jsou popsány v evropské normě ČSN EN 15940, která platí pro parafinickou naftu. Ta může být vyrobena i z jiných surovin, jako je např. zemní plyn, ale konkrétně tento článek popisuje palivo vyrobené z biomasy s vysokým cetanovým číslem (nad 70), které splňuje požadavek ČSN EN 15940 třídy A.
Původ paliva
Neste vynakládá 70 % svých investic do výzkumu a vývoje na hledání vhodných nových surovin, zejména odpadu. S meziročními nárůsty dosáhly již v roce 2019 dodávky paliva Neste Re-newable Diesel pocházejícího z odpadů a zbytkových materiálů 80 %. Cílem současného úsilí společnosti je orientace na využití odpadních a zbytkových materiálů nižší kvality, jakož i na vývoj perspektivních nových surovin, jako jsou například řasy a mikrobiální oleje.
Tradiční „bionafta“ se vyrábí z rostlinných olejů nebo živočišných tuků esterifikačním procesem. Produkty jsou tzv. metylestery mastných kyselin (FAME nebo „bionafta“). Používají se i jiné zkratky v závislosti na použitých surovinách, například metylester řepkového oleje (RME, česky MEŘO), metylester sójových bobů (SME), metylester palmového oleje (PME) nebo pro použité kuchyňské oleje metylester použitých kuchyňských olejů (UCOME). Velmi zjednodušené schéma esterifikace používané k výrobě bionafty a hydrorafinaci při výrobě obnovitelné nafty je znázorněno na obrázcích 2 a 3 .
(Zdroj: Technology status and reliability of the value chains, Ingvar Landälv, únor 2017.)
Neste Renewable Diesel se vyrábí cestou hydrorafinace, což je proces, který vyžaduje vysoký tlak a teplotu, a následné izomerace, která zajišťuje úpravu složení pro dosažení vysokého cetanového čísla a dobrých nízkoteplot-ních vlastností. Vedlejším produktem reakcí je biopropan, využitelný jako bioLPG. Schéma výroby HVO je uvedeno na obrázku 2 .
Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.
Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele
Máte už předplatné? Přihlásit se.