Volvo FH Aero se představuje (1)

nový model Volvo FH Aero

Společnost Volvo Trucks rozšiřuje svoji řadu nákladních vozidel Volvo FH o nový model – Volvo FH Aero. Měli jsme možnost zúčastnit se slavnostního uvedení na trh a přinášíme vám první část informací o tomto vozidle. A nejen o něm – společnost Volvo Trucks si připravila řadu novinek.

Vylepšená spotřeba

Evropská legislativa již neomezuje délku soupravy nákladního vozidla a návěsu, směrodatný je poloměr zatáčení soupravy. To výrobcům vozidel umožňuje prodloužit samotné tahače ve smyslu vylepšení jejich aerodynamiky. Jsme svědky postupného příchodu nových modelů na trh a Volvo FH Aero je další z příkladů. Díky vylepšené aerodynamice a novým technologiím, jako je nový kamerový monitorovací systém Volvo, dokáže Volvo FH Aero podle údajů výrobce snížit spotřebu energie a emise až o pět procent.

Všechny typy pohonů ve verzi Aero

V nové verzi Aero bude nabízen rovněž model Volvo FH Electric, oceněný jako Truck of the Year 2024. Zkompletuje tak celou modelovou řadu nákladních vozidel Volvo v provedení s elektrickým pohonem.

Bez ohledu na to, jaké pohonné ústrojí si zákazníci zvolí – elektrické, plynové nebo naftové –, budou všechny varianty nového modelu Volvo FH Aero těžit z nižší spotřeby energie, delšího dojezdu a vyšší úrovně bezpečnosti a zážitku z jízdy. Výrobce plánuje nové modely Aero ve čtyřech verzích (FH Aero, FH Aero Electric, FH Aero s pohonem na plyn a FH16 Aero) postupně uvádět na trhy v letošním a příštím roce.

Aerodynamická konstrukce

Přední část kabiny modelu Volvo FH Aero byla oproti běžnému Volvu FH prodloužena o 24 cm. Toto prodloužení přispělo ke snížení jejího aerodynamického odporu. Lepší aerodynamika přináší nejen nižší spotřebu paliva, ale také větší jízdní stabilitu ve větrném počasí. Pod přiloženým QR kódem si můžete vyslechnout šéfa týmu designerů společnosti Volvo Trucks Jonathana Disleyho.
Vylepšená aerodynamika také zlepšuje energetickou bilanci modelu Volvo FH Aero Electric. Umožňuje totiž efektivnější rekuperaci energie, která se při brzdění nebo jízdě z kopce vrací zpět do akumulátoru, kde je k dispozici pro následnou akceleraci nebo stoupání do kopce.

Seznamte se s novými modely Volvo FH Aero na tomto videu

Rodí se další ikona

Pro nový model Volvo Aero je charakteristická maska s výrazným, velkým a snadno rozpoznatelným logem Volvo (Iron Mark), největším v moderní historii nákladních vozidel Volvo, a také „slovním“ logem Volvo (Spread Word Mark).
Obr. 1: Pro nový model Volvo Aero je charakteristická maska s výrazným, velkým a snadno rozpoznatelným logem Volvo (Iron Mark), největším v moderní historii nákladních vozidel Volvo, a také „slovním“ logem Volvo (Spread Word Mark).
Velká maska ne nejen designově propracovaná, ale rovněž praktická – řidičům poslouží jako pohodlný přístřešek.
Obr. 2: Velká maska ne nejen designově propracovaná, ale rovněž praktická – řidičům poslouží jako pohodlný přístřešek.

Designéři nákladních vozidel Volvo tvoří trucky, které se stávají ikonami. Tak tomu bylo od prvního uvedení řady FH na trh před více než třiceti lety přes všechny další generace a model FH Aero se úspěšně řadí na konec této fronty. Jeho moderní nadčasová maska se vyznačuje výrazným, velkým a snadno rozpoznatelným logem Volvo (Iron Mark), největším v moderní historii nákladních vozidel Volvo, a také „slovním“ logem Volvo (Spread Word Mark), které jasně dává na srozuměnou, že jde o nejnovější model společnosti Volvo Trucks (obr. 1). Maska je navíc chytře koncipovaná tak, že řidiči poslouží jako zastřešený stolek pro čas, který tráví při přestávkách na svých cestách (obr. 2).

Kamery namísto zrcátek

Obr. 3 a 4: zpětná zrcátka tykadla s kamerami, která jsou navíc sklopná.

Obr. 3 a 4: Zvenku nahradila klasická zpětná zrcátka tykadla s kamerami, která jsou navíc sklopná.

Další novinkou, kterou výrobce spolu s tímto modelem představil, je vyspělý kamerový monitorovací systém. Jde o příspěvek k lepší aerodynamice i bezpečnosti (obr. 3 a 4). Toto nové řešení, které nahrazuje tradiční vnější zpětná zrcátka, rozšiřuje zorné pole řidiče a zvyšuje tak bezpečnost jeho i okolních účastníků silničního provozu. Kamerový systém má pozitivní vliv na výhled řidiče za deště a tmy, ale také na přímém slunci a při jízdě v tunelech (obr. 5 a 6). Pro jízdu s návěsem má kamerový systém funkci automatického natáčení podle zatáčejícího návěsu.

řidič má díky kamerovému systému ve všech režimech lepší přehled o vozidle.
řidič má díky kamerovému systému ve všech režimech lepší přehled o vozidle.

Obr 5 a 6: řidič má díky kamerovému systému ve všech režimech lepší přehled o vozidle.

Suma sumárum

Mezi další přednosti, prvky a přínosy nového modelu Volvo FH Aero patří:

Mikrovlnná trouba našla své místo v interiéru nad čelním sklem na straně spolujezdce.
Obr. 7: Mikrovlnná trouba našla své místo v interiéru nad čelním sklem na straně spolujezdce.
  • Technologie Volvo I-See, která byla vyladěna tak, aby šetřila energii a snižovala emise oxidu uhličitého. K tomu využívá topografickou mapu v cloudu, s jejímž využitím optimalizuje řízení a umožňuje delší dobu jízdy v režimu tempomatu, který může šetřit energii a zajistit klidnější a plynulejší jízdu.
  • Modernizované brzdy s brzdovými kotouči bez odporu, patentovanými společností Volvo, které zlepšují brzdný výkon a zároveň snižují spotřebu energie a emise.
  • Zdokonalený uživatelsky přívětivý informační a zábavní systém, který lze přizpůsobit podle individuálních potřeb.
  • Vylepšený zvukový systém, doplněný šesti prémiovými, vysoce kvalitními reproduktory, novým zesilovačem a subwooferem, které významně umocňují zvukový zážitek.
  • Nový vestavěný navigační systém, který bude nabízen s vylepšenými mapami přizpůsobenými specifickým potřebám nákladních vozidel, s automatickými aktualizacemi map, umožňujícími efektivní doručování zboží.
  • Mezi změny v interiéru patří také integrovaná mikrovlnná trouba (obr. 7) a napájecí zásuvky USB-C.
  • Nabídka aplikací My Business Apps od společnosti Volvo Trucks bude nyní k dispozici na větším počtu trhů. Jde o službu na bázi předplatného, která umožňuje zákazníkům stahovat aplikace související s podnikáním od různých poskytovatelů a používat je na bočním displeji nákladních vozidel. To přináší výhody pro provozuschopnost a každodenní používání nákladního vozidla.
  • Nová služba monitorování tlaku v pneumatikách poskytuje provozovatelům přepravy ucelený přehled o nákladním vozidle a návěsu prostřednictvím služby Volvo Connect, čímž se snižuje riziko extra nákladů a poruch souvisejících s problémy s pneumatikami.

Pokračování příště

Tento článek najdete v časopise AutoEXPERT vydání č.3/2024.

Další články