Novinky ve specifikacích ACEA 2021

Standard ACEA 2021 nově specifikuje výkonové specifikace motorových olejů pro spalovací motory vozidel. Požádali jsme technického poradce společnosti Total Ing. Pavla Růžičku, Ph.D., aby nám novinky představil.

Motorové oleje používané ve spalovacích motorech mobilní techniky velmi významně přispívají k zajištění dlouhodobého spolehlivého provozu vozidel. Tato skutečnost je nepochybně motoristům velmi dobře známa, stejně jako fakt, že dostupných motorových olejů pro jejich vozidla je na první pohled nepřeberné množství. Výběr konkrétního produktu je však dán zejména doporučením výrobcem vozidla, zjednodušeně řečeno značkou a typem vozidla, a zároveň mezinárodními obecně platnými výkonovými standardy, k nimž výrobci vozidel při svých požadavcích přihlížejí. Zejména pro evropský region je takovým standardem dokument pravidelně vydávaný Evropskou asociací ACEA, klasifikující typy a výkonové specifikace pro požadavky motorových olejů lehkých užitkových (zahrnující osobní vozidla) a těžkých užitkových vozidel (vozidla pro přepravu nákladu, kamiony, trucky, těžká mobilní technika…).

Cílem tohoto článku je zmínit se o aktuální verzi vydaného standardu ACEA v dubnu letošního roku s praktickou platností od 05/2021, jež navazuje na předchozí verzi vydanou v roce 2016.

Asociace ACEA

Určitě zde stojí za připomenutí, že asociace ACEA byla založena v roce 1991 pod názvem l’Association des Constructeurs Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články