Spanesi – nahlížíme k výrobcům

karosárna a lakovna vybavená od výrobce Spanesi

Karosářské opravy a následné lakování tvoří stále větší procento ze všech oprav vozidel, nevyjímaje ani elektrovozidla. Proto také najdete relativně dost výrobců nejrůznějších zařízení a přípravků pro zmíněné specializace. Na tento segment se zaměřuje i italská rodinná společnost Spanesi, pojďme si některá její zajímavá řešení představit.

Společnosti Spanesi najdete kousek od Padovy v malém městě San Giorgio delle Pertiche na severu Itálie, kde navrhuje, inovuje a vyrábí celou řadu zařízení pro opravu karoserií. Jak sami říkají, jsou jediným výrobcem s celosvětovým působením, který má a provozuje vlastní karosárnu, kde se všechny výrobky denně testují a ověřují v praxi.

Z klempíře výrobcem

Původním povoláním klempíř s vášní pro „nářadí“ Orazio Spanesi založil společnost v roce 1969. Zůstat v neustálém kontaktu s karosáři představuje ducha celé organizace a odráží se v jejích hlubokých kořenech a znalostech opravárenského odvětví. Neustálá snaha o vysokou kvalitu oprav v souladu s OEM vedly Orazia Spanesiho k otevření vlastní továrny, kde se zaměřil na výrobu nářadí a výrobních zařízení, do kterých přenesl své dovednosti a zkušenosti z praxe technika. Základní myšlenka společnosti je jednoduchá:

Spanesi nenabízí nástroje, kterým by se technici museli přizpůsobovat, vyrábí nástroje na míru jejich potřebám.

V roce 2019 oslavila společnost 50 let svého podnikání. V rámci tohoto výročí byl otevřen nový showroom, sloužící pro pořádání školení v rámci programu „Spanesi Academy“ a zároveň vyjadřující moderní technologický triumf. Dnes se výrobky rodinné firmy pyšní mnoha certifikáty a schváleními všech předních OEM výrobců, některé výrobky jsou navíc zařazeny do programu VAS společnosti VW Group (obr. 1). Sortiment nezahrnuje pouze oblast osobních vozidel, ale umí i opravy vozidel nákladních (obr. 2).

Společnost Spanesi má v sortimentu i výrobky, které jsou zařazeny do programu VAS společnosti VW Group.
Obr. 1: Společnost Spanesi má v sortimentu i výrobky, které jsou zařazeny do programu VAS společnosti VW Group.
Obr. 2: Ukázka ze sortimentu pro opravy nákladních vozidel.
Obr. 2: Ukázka ze sortimentu pro opravy nákladních vozidel.

Zásadní výrobky

Lakovací kabiny – zde naleznete celou škálu kabin a přípravných stání od základních modelů až po špičkové alu pracoviště a průmyslové lakovací kabiny. Asi není překvapením, že nesou jména významných italských umělců, jako je Donatello, Giotto nebo Michelangelo (obr. 3). Samozřejmostí pak jsou i doplňky v podobě infrazářičů, odsávacích zařízení a myček na pistole.

Rovnací stolice – pro opravy deformací slouží rovnací stolice Daytona a univerzální rovnací stolice série 100. Stále více se ale uplatňují i univerzální „multibenche“, které zastanou práci rovnací stolice i univerzálního dílenského zvedáku (obr. 4).

Lakovací kabina ve verzi Michelangelo.
Obr. 3: Lakovací kabina ve verzi Michelangelo.
Příklad rovnací stolice i univerzálního dílenského zvedáku v kompletu – tzv. multibench.
Obr. 4: Příklad rovnací stolice i univerzálního dílenského zvedáku v kompletu – tzv. multibench.

Pull-up opravy – tato novinka pro zvýšení efektivity práce v rovnání karoserie zahrnuje speciální přípravky (obr. 5), které ve spojení s patentovanými tavnými pistolemi a mobilním zařízením Flash přinášejí rychlé použití a lepší efektivitu práce a zachovávají antikorozní ochranu původní podkladové vrstvy.

Sada pro pull-up opravy.
Obr. 5: Sada pro pull-up opravy.
Elektronický měřicí systém Touch při měření před opravou.
Obr. 6: Elektronický měřicí systém Touch při měření před opravou.

Třešnička na dortu: elektronický měřicí systém Touch

Nově vyvinuté univerzální měřicí a diagnostické zařízení Touch změří a automaticky porovná kontrolní body vozu s databází uložených bodů nového vozu (obr. 6). Tím lze velmi jednoduše identifikovat poškození po kolizi vozidla nebo ověřit správnost provedené opravy dle požadavku OEM standardů (obr. 7). Díky přesnosti měření lze měřit a porovnávat nejen deformace karoserie, ale i jednotlivých podvozkových dílů (obr. 8), třeba ramen, tlumičů, nebo měřit geometrii kol (obr. 9). Zajímavá je mobilní verze Touch Portable 4.0, která je malá, a při měření tedy zabírá minimální prostor. Vozík lze snadno přepravovat, protože se snadno vejde do vozidla. Veškeré příslušenství je praktické a má své určené místo pro rychlý přehled.

Magnetický nástroj Folow-me vede technika v reálném čase během opravy poškození.
Obr. 7: Magnetický nástroj Folow-me vede technika v reálném čase během opravy poškození.
Měření samostatných dílů podvozku.
Obr. 8: Měření samostatných dílů podvozku.
Příslušenství pro měření geometrie pomocí přístroje Touch.
Obr. 9: Příslušenství pro měření geometrie pomocí přístroje Touch.

Unikátní výroba

Na konec jsme si nechali ještě jednu zajímavost, kterou je neobvyklá sortimentní skupina – výroba unikátního designového nábytku pro recepce, kanceláře i servisní dílny. Pokud vás zajímá více podrobností, podívejte se na odkaz https://www.lkq.cz/page/spanesi

Tento článek najdete v časopisu AutoEXPERT vydání č. 4/2024.

Další články