Vysokonapěťový elektrický kompresor

Přehled koncepcí a diagnostiky

Elektrické kompresory jsou na trhu již nějakou dobu a v současnosti pohánějí většinu systémů HVAC (heating, ventilation and air conditioning čili topení, větrání a klimatizace – pozn. red.) v hybridních a elektrických vozidlech. Použití elektrických kompresorů má několik výhod a zároveň disponují několika speciálními vlastnostmi, které je odlišují od tradičních klimakompresorů poháněných klínovým řemenem. Ve spolupráci s techniky společnosti Nissens vám přinášíme stručný pohled na tuto komponentu.

Design a použití

Kompresory HVAC se liší od tradičních jednotek, stále jsou však velmi podobné v konstrukčních komponentech. Elektrický kompresor efektivně cirkuluje chladivo v okruhu klimatizace nebo okruhu tepelného čerpadla, přičemž je schopen provozu s vysokým točivým momentem.
Kompresory HVAC využívají technologii na bázi spirál, kde je chladivo stlačováno pomocí rotace sady spirál. Ve srovnání s tradičními jednotkami poháněnými řemenem má konstrukce méně dílů. Nejsou zde žádné písty, žádný mechanismus kyvných desek nebo řídicí ventily, které se používají u tradičních kompresorů. Jediným ventilem ve spirálovém systému je relativně jednoduchý kovový ventil pro řízení vstupu a výstupu chladiva v kompresoru.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.

Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články