Význam údržby třmenu

Když začne brzdová soustava vydávat hlasité pískavé či skřípavé zvuky nebo dojde ke snížení brzdného výkonu, lidé si obvykle myslí, že na vině jsou opotřebené či vadné destičky, případně kotouče. Nemusí tomu tak ale být vždy. Příčinou problémů s brzdami mohou být i třmeny. K jejich řádné funkci ale naštěstí většinou postačuje provádět náležitou údržbu. Ve spolupráci s techniky společnosti Brembo se podívejme na obvyklé příčiny zhoršení funkčnosti brzdových třmenů a na techniku údržby, která naopak zajistí optimální funkčnost brzdové soustavy.

Nejdůležitější bezpečnostní prvek vozu

Brzdová soustava je jedním z životně důležitých prvků celého vozidla, přičemž brzdy se během jedné cesty aktivují a opět uvolňují několiksetkrát i několiktisíckrát. Klíčovou roli v rámci brzdové soustavy hrají třmeny, které umožňují kontrolovaně brzdit za všech jízdních situací.

Nejběžnější poruchy

Pokud má brzdová soustava řádně fungovat, nesmí být nijak omezen volný pohyb všech jejích pohyblivých součástí. Třmeny jsou kovové, vyznačují se tedy vysokou mechanickou pevností a tepelnou odolností. Je s nimi ale spojena

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články