Výměna akumulátoru nepomohla

Liga mistrů diagnostiky

Přinášíme vám další článek z pera našeho spolupracovníka a školitele společnosti Bosch Štěpána Jičínského.

Řešil jsem problém s vybitým akumulátorem v Audi A2 z roku 2001. Po vícedenním odstavení jsem nemohl vůz nastartovat. Při měření napětí na svorkách akumulátoru ukázal voltmetr asi 2,5 V. Vzhledem k tomu, že to bylo v relativně krátké době už podruhé, kdy jsem nemohl nastartovat, ani jsem nepřemýšlel a objednal nový akumulátor. Trochu mě překvapilo, že je napětí tak nízké, a tak jsem pojal podezření, že dochází k nežádoucímu trvalému vybíjení akumulátoru při vypnutém zapalování.

Nový akumulátor jsem proto před definitivním upevněním ve vozidle připojil k palubní síti pomocí ampérmetru, zamkl vůz a oknem zavazadlového prostoru (akumulátor je pod dnem kufru) jsem sledoval údaj na multimetru. Číselný údaj odběru proudu skákal v hodnotách od několika desetin až do jednotek ampérů. Nechal jsem vůz v tomto stavu a čekal několik minut, jestli údaj proudu neklesne. Bohužel ani po zhruba 20 minutách neklesl. Znamenalo to tedy najít příčinu trvalého vybíjení akumulátoru. Ten den už jsem však nechtěl pokračovat v pátrání, tak jsem akumulátor odpojil, aby se zbytečně nevybíjel, a zamkl vůz.

Měření

Další den jsem pak v dílně připojil akumulátor k měřicím přístrojům a začal znovu měřit, tentokrát však už pomocí osciloskopu a proudových kleští. Zajímalo mě, jaký časový průběh má pro

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články