Snímač NOx: vše, co potřebujete vědět

snímeče NOx od značky Delphi

Emisní systémy vozidel se již běžně vybavují systémy na dodatečnou úpravu spalin pro snížení množství škodlivých plynů vycházejících z výfuku vozidla do ovzduší. Jedním ze základních monitorovacích prvků je snímač NOx. V tomto článku přinášíme ve spolupráci s techniky společnosti Delphi podrobnější informace k této důležité součásti.

Snímač NOx (oxidů dusíku) je součástí systému řízení úpravy spalin moderních vozidel. Hraje zásadní roli při jejich regulaci prostřednictvím selektivní katalytické redukce (SCR) především ve vozidlech se vznětovým motorem. Jeho hlavním účelem je měření hodnot NOx ve výfukových plynech a předávání těchto informací řídicí jednotce motoru. To umožňuje upravit proces spalování nejen pro optimální účinnost, ale i pro snížení emisí výfukových plynů, a to v souladu s emisními předpisy. 

Opravdu je snímač nutný?

Vzhledem k tomu, že oxidy dusíku mají škodlivé účinky na lidské zdraví a nepřímo poškozují životní prostředí, podléhají kontroly emisí přísné regulaci. Snímače NOx se do vozidel montují zejména od počátku roku 2015, kdy vstoupila v platnost norma Euro 6. Zde bylo stanoveno, že vozidlo se vznětovým motorem nesmí obecně vypouštět do ovzduší více NOx než 80 mg/km.

Většina současných vozidel je vybavena snímači NOx, a to jak u zážehových, tak i u vznětových motorů. Přestože zážehové motory produkují výrazně méně NOPokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články