Specifikace ACEA pro motorové oleje

Při výběru vhodného motorového oleje jsou důležité jeho viskozitní třída a výkonová specifikace. Oba požadavky stanovuje výrobce vozidla. Kromě výkonových specifikací např. americké API a jednotlivých výrobců motorů je důležitá specifikace ACEA. ACEA (European Automobile Manufacturers’ Association) sdružuje šestnáct evropských výrobců automobilů.

Vladimír Třebický ze společnosti SGS Czech Republic, s. r. o., vás se specifikací ACEA a jejími aktuálními změnami v tomto článku seznámí.

Evropa vydává vlastní klasifikace a specifikace motorových olejů pod hlavičkou ACEA od roku 1996. Sekce „Lubricants“ této společnosti připravuje a vydává požadavky na motorové oleje pod názvem „ACEA European Oil Sequences“. Soubor požadavků definuje minimální požadavky na kvalitu motorových olejů pro současné motory na trhu. Zahrnuje laboratorní a motorové zkoušky, termíny platnosti a podmínky používání. Právě platná specifikace je označena rokem vydání. ACEA není certifikační orgán ani neuděluje licence olejům. Výrobce oleje je sám zodpovědný za hodnocení oleje podle platných pravidel.

Třídy ACEA

Oleje jsou tříděny podle typu motoru, specifikace ACEA pro motorové oleje stanovuje tři třídy motorových olejů: třída A/B jsou oleje pro motory osobních a malých užitkových vozidel s vysokým obsahem SAPS (sulfátový popel, fosfor, síra); třída C pro motory stejných vozidel, ale vybavené zařízením na úpravu výfukových plynů, „middle and low SAPS“; a třída E je určena pro oleje pro velkoobjemové vznětové motory n

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články