Napsali jste nám…

Krátce poté, co vyšlo vydání AutoEXPERTU č. 5/2022, nám napsal náš čtenář, pan Michal Kladiva ze společnosti Car Diagnostic. S jeho svolením jsme dopis redakčně upravili a přinášíme vám jej.

Vážená redakce, kontaktuji vás s prosbou vázanou na stranu 27 letošního 5. vydání AutoEXPERTU. Jde o článek pojednávající o kvalitě a mísitelnosti maziv pro klimatizační systémy. Bylo by možné, prosím, touto cestou odtajnit jméno výrobce a jeho produktu: univerzálního aftermarketového oleje pro použití v chladicích soustavách s chladivem R134a a R1234yf? Věnoval jsem jednu dobu hodně času pokusům s aplikací různých schválených olejů při generálních opravách chladicích soustav a byl jsem „fascinován“ rozdílem mezi jednotlivými výrobci olejů, jejichž produkty měly totožnou normu, avšak jejich mísením vznikaly často sloučeniny na první dojem naprosto nekompatibilní.

Paušálně je mazání kompresorů (typ, viskozita, množství, doplňování/mísitelnost) jedna velká neznámá pro naprostou většinu mechaniků servisujících tyto systémy. Dalo by se říct – co člověk, to jiný názor. Mnoho systémů je od nich zbytečně přeolejovaných a další zase trápí přesný opak. Kvalita servisních přístrojů pro tuto činnost je rozmanitá a velmi často je práce s nimi mařena i systémovou neznalostí. Tento publikovaný článek přinesl do této úzce zaměřené oblasti po dlouhé době trochu zajímavého světla. Mám ale obavu, že je to stále velmi málo, a to hlavně z jednoho důvodu – a tím je existence hybridních vozidel / elektrických komp

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články