Když děláte svoji práci poctivě…oprava elektroinstalace

Vážení čtenáři, v tomto diagnostickém seriálu představujeme Josefa Prouzu z Trutnova, odborníka na elektroniku vozidel a také držitele „křišťálového pístu“ – ocenění portálu FCD. Jeho neobvyklý případ, který jsme rozdělili na několik dílů, se poněkud vymyká z příspěvků, jež v této rubrice běžně zveřejňujeme. Už samotné téma – rozsáhlá oprava elektroinstalace, páteřního svazku – je ojedinělé. Zarážející je ale bohužel to, jak může ve výsledku dopadnout spokojenost zákazníka s opravou, kterou podle svého nejlepšího přesvědčení uděláte opravdu poctivě. Možná se z tohoto případu stane precedens, protože skončil až u soudu. Jaké přinese ponaučení vám?

Obsah článku:
• Páteřní svazek elektroinstalace vozidla
• Jak se takový svazek vyrábí?
• Kde lze svazek sehnat?
• Novodobý pomocník identifikace výbavy vozidla
• Jaké jsou tedy možnosti takové opravy?
• Oprava páteřního svazku elektroinstalace Audi A6

Zřetelné prodření izolace vodičů.
Obr. 1: Zřetelné prodření izolace vodičů.

Článek ze seriálu Liga mistrů diagnostiky. Další díly ZDE.

Čas od času se ve své praxi setkám s případy, kdy je zapotřebí provést rozsáhlou opravu, nebo rovnou výměnu hlavního kabelového svazku vozidla. Nemyslím tím běžné opravy svazků, které vedou do dveří a ukroutí se jejich častým otevíráním, nebo prodření několika vodičů ve svazku motoru, způsobené špatným trasováním či vibracemi na různých místech anebo vinou prachu, který se dostal do svazku a vybrousil izolaci vodiče v místech, kde je těsno v husím krku (obr. 1). Mám na mysli skutečně rozsáhlé opravy především páteřních svazků.

Nejdřív si pro osvěžení znalostí zopakujme několik základních informací, týkajících se vozidlových svazků elektroinstalace.

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články