Na co jezdíme

Současný sortiment paliv v České republice

V České republice se pro pohon spalovacích motorů prodávají čtyři typy kapalných, zkapalněných a plynných paliv. Jde o automobilové benziny, motorovou naftu, LPG pro pohon a stlačený zemní plyn, resp. zkapalněný zemní plyn. Alternativami jsou elektřina a vodík. Vodík je palivo pro budoucí vozidla a elektřina používaná pro provoz elektromobilů zatím nemá významné využití. Většímu rozšíření dosud brání vysoká pořizovací cena a některé technické problémy, např. nedostatečná dojezdová vzdálenost a nestabilita baterií v zimním období.

Automobilové benziny

Spotřeba automobilových benzinů dosáhla v roce 2021 úrovně 1,516 mil. tun, což je 94 % spotřeby roku 20191. Sortiment zahrnuje dva druhy: automobilový benzin Super BA 95 s oktanovým číslem 95 a automobilový benzin Super Plus BA 98 s oktanovým číslem 98. Benzin BA 95 zajišťuje převážnou část spotřeby, spotřeba automobilového benzinu BA 98 dosáhla cca 3,5 % z celkového množství.

Benzin BA 98 se prodává převážně jako prémiové palivo s oktanovým číslem stanoveným výzkumnou metodou na úrovni 100 jednotek. Přibližně čtvrtina podílu benzinu BA 98 se prodává s vyšším podílem kyslíkatých látek, s obsahem kyslíku do 3,7 % hmotnostních. Tyto benziny jsou označeny podle platné jakostní normy ČSN EN 228 jako benziny E10. Tento druh benzinu obvykle neobsahuje přídavek etanolu, ale kyslíkaté látky jsou přidávány ve formě ETBE (etylt

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články