Expanzní ventil: Malý, ale velmi důležitý

Expanzní ventil plní v chladicím okruhu funkci škrticího elementu, který jej rozděluje na vysokotlakou a nízkotlakou část. Chladivo průchodem přes ventil mění své skupenství z kapalného na plynné, rychle se rozpíná za současného poklesu teploty a takto přichází do výparníku. Ve spolupráci s techniky společnosti Nissens se v následujícím článku podíváme detailněji na poruchy expanzního ventilu.  

V každém klimaokruhu je expanzní ventil z výroby přednastaven tak, aby udržoval správný stav skupenství na výstupu výparníku a tím zajišťoval optimální funkci systému. Nefunkční expanzní ventil znemožňuje požadovanou regulaci průtoku chladiva v klimaokruhu a negativně ovlivňuje jeho provozní parametry. Následně je výkon klimatizačního okruhu nestálý a nemůže správně ochladit vzduch v kabině. Kvůli poruchám ventilu je vystaven i kompresor nadměrnému provoznímu zatížení, nedostatečnému mazání, což vede k jeho poškození. Jaké jsou tedy základní typy poškození expanzního ventilu?

Nesprávný průtok chladiva

Obr. 1: Fatální poškození klima kompresoru: zhoršené mazání způsobené přehřátím, zředění oleje nebo nadměrná tvorba nečistot mohou souviset s vadným expanzním ventilem.
Obr. 1: Fatální poškození klima kompresoru: zhoršené mazání způsobené přehřátím, zřed

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články