„Skandál! Klimatizace zapalují auta“

Pravda je dcerou času

„Skandál! Klimatizace zapalují auta“ objevilo se ve vydání č. 29/2021 Světa motorů. Jeho šéfredaktor Zbyšek Pechr tak prolomil hradbu mlčení. Náš spolupracovník Jan Šneberger se přidává a přináší další informace.

Jak uvádí Svět motorů, ukazuje se, že chladivo do klimatizací pod názvem R-1234yf může významně přispět k požáru vozidla, i když má mít hořlavost naopak velmi nízkou. Článek upozorňuje na nedávný požár vozidla Toyota Proace Verso, které chvilku po odstavení vzplanulo a během pěti šesti minut, než přijeli hasiči, oheň ani ne čtyřletý vůz zničil. Mladý pár s dvěma dětmi jen bezmocně přihlížel, a přitom lze hovořit o štěstí. Kdyby totiž auto začalo hořet za pohybu, při přehoření elektroinstalace by se ani neotevřely dveře, neboť vůz se při jízdě zamyká.

Hoří, má panenko

Jan Šneberger

Znalec poté zjistil, že vozidlo si oblíbily kuny a rozcupovaly zástěnu tak, že se narušená izolace dostala při jízdě do blízkosti výfukového potrubí. Zde vznikl požár, který se rozšířil na pryžovou část klimatizačního potrubí, a unikající médium R-1234yf posloužilo jako jeho silný akcelerátor. Na hořlavost nov

Pokud Vás článek zaujal a přejete si pokračovat v jeho přečtení, přihlaste se.


Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele Logo

Koupit předplatné

Máte už předplatné? Přihlásit se.

Další články